Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Desteğinde Alman Modeli Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konut hesabında yeni sistem planladıklarını ve bunun içinde faiz desteğinin de yer aldığı söyledi. Modeller arasında Almanya modeli öne çıkıyor.

yapi.com.tr
Konut Desteğinde Alman Modeli Geliyor!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'e konut almak için tasarruf yapmak isteyenlere verilen devlet katkısını da içeren konut hesabında yeni bin model için çalışma başlattıklarını açıkladı.

Almanya modeli yolda
Konut hesabı uygulaması 2015 yılında başladı. Bu sistemle vatandaşlar en az 3 yıl birikim yapıyor 3 yılın sonunda ev alırken birikimlerinin yüzde 20'sini de devlet katkı veriyordu. Başbakan Yardımcısı Şimşek, sistemin istenileni vermediğini söyledi ve yeni dönem için Almanya modeli üzerinde durduklarını belirtti. Yeni model dolaylı faiz desteğine dayanacak. Şimşek, ilk birikim döneminde düşük mevduat faizine razı olanın daha sonra düşük faizden konut kredisi kullanmasına yönelik bir sistem üzerinde durduklarını söyledi.Faiz desteği geliyor
Şimşek, şu ana kadar konut hesabında arzulanan sonuçları alamadıklarını belirterek hesapta 73 milyon lira biriktiğini söyledi. Şimşek, şimdi sistemin nasıl iyileştirileceği, ilk konutu alan vatandaşlara nasıl yardımcı olunabileceği üzerinde çalışma yaptıklarını ifade etti. Şimşek, "Belli bir süre düzenli olarak vatandaşın tasarruf yapması ondan sonra devletin bu tasarrufa katkıda bulunması esas oluyor. Bu birikimlere bazı ülkeler daha düşük stopaj uyguluyor, mortgage sistemiyle ilişkilendiriliyor. Almanya’da bu model çok başarılı, onu baz alıyoruz" dedi. Şimşek, birkaç parametreyi değiştirerek konut hesabını etkin hale getireceklerini söyledi.

Yeni sistemle ilgili fikirlerini anlatan Şimşek şunları söyledi;
"Bazı ülkeler diyor ki; piyasa faiz oranının yüzde 50’sini verelim yani 100 lira için en az 5 yıl piyasada mevduat faiz oranının yüzde 50’si ile nemalandırılsın. Bunun kabul edilmesi halinde de ev kredisini alırken mortgage faiz oranı belli bir oran uygulansın. Biz faiz konusunda adım atıyoruz. Birikim yaparken düşük faize razı olacak, krediyi alırken de daha düşük faizden alacak. Böyle bir öneri üzerinde çalışıyoruz. Şu anda verilen yüzde 20’lik devlet katkısı da gözden geçirilecek. Birikim yapılırken alınan stopajın daha düşük olması, tapu harcının daha avantajlı hale gelmesi için Maliye Bakanı ile konuşacağız."


http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-desteginde-alman-modeli-geliyor_162574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!