Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Faizi Yüzde 1’in Altına Yerleşti, Vade 12 Yıla Uzadı

TEB’in başlattığı ve HSBC’nin de uyguladığı 10 yıl vadede yüzde 1’in altında konut kredisi, Halkbank’ın önceki gün attığı adımla 12 yıla (144 ay) uzadı. Halkbank 10 yıl vade için yüzde 0.95 faizle kredi verdiğini ilan ederken, kamu çalışanları, maaş müşterilerine yönelik olarak vadeyi 12 yıl faiz oranını da yüzde 0.99 olarak belirledi.

Hürriyet Gazetesi
Konut Faizi Yüzde 1’in Altına Yerleşti, Vade 12 Yıla Uzadı

TEB’in başlattığı ve HSBC’nin de uyguladığı 10 yıl vadede yüzde 1’in altında konut kredisi, Halkbank’ın önceki gün attığı adımla 12 yıla (144 ay) uzadı. Halkbank 10 yıl vade için yüzde 0.95 faizle kredi verdiğini ilan ederken, kamu çalışanları, maaş müşterilerine yönelik olarak vadeyi 12 yıl faiz oranını da yüzde 0.99 olarak belirledi. Böylece ilk kez yüzde 17in altında uygulanan 120 ay vadede yüzde 0.95 faizle kredi kullanan tüketicinin aylık taksidi de 1.400 TL’ye kadar geriledi.

İlk hamle TEB’den geldi

Ağustos ayının ortasından itibaren başlayan yüzde 1’in altında faizi 5 yıl vadeye kadar uzatan bankalar geçen hafta Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faiz oranını 7.25’ten 6.75’e indirmesiyle birlikte yeniden harekete geçti. İlk hamle TEB’den geldi. TEB konut kredisi faiz oranını 10 yıl vadede yüzde 0.95 olarak ilan etti. HSBC ise 120 ay vadede faiz oranının yüzde 0.977 olarak belirledi.

Talep artışı mümkün kıldı

Hemen ardından Halkbank dün yaptığı açıklama ile 120 ay vadeye yüzde 0.95 faiz uyguladığını ilan etti. Banka konut kredisi aylık faiz oranını, 36 ay vadede yüzde 0.95’ten yüzde 0.88’e, 37-60 ay arası vadelerde yüzde 0.99’dan yüzde 0.92’ye, 61-120 ay arası vadelerde yüzde 1.07’den yüzde 0.95’e düşürdü. Kamu çalışanları ile maaşlarını Halkbank aracılığıyla alanlara özel  Bordro 24 Transfer Konut Kredisi ürününün aylık faiz oranı ise 144 ay vade için yüzde 1.08’den yüzde 0.99’a düştü. Böylece  Kredinin komisyon oranı da  sıfır olarak belirlendi.

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, konuya  ilişkin yaptığı değerlendirmede, krizden çıkışta bankaların izlediği stratejilerin önemli olduğunu, Halkbank’ın, izlediği kredi politikası ile  rakiplerinin önemli bir kısmından ayrıştığını söyledi. Kuru sözlerine şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın son Para Politikası Kurulu Kararı’nda duyurduğu yarım puanlık indirim, her ne kadar faiz indirim hızında bir yavaşlamaya ve inilen seviyelerde bir süre kalınacağına ilişkin ipuçları verse de Merkez Bankası’nın para politikası, tüketici güven endeksindeki trend, orta ve uzun vadeli faiz oranlarındaki beklentimiz, son birkaç aydır konut kredilerine talepteki artış hızı, izlediğimiz kredi politikasını devam ettirmemizi mümkün kıldı. Böylece 120 ay vade için konut kredisi faiz oranını, yüzde 1’in altında  belirledik.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-faizi-yuzde-1in-altina-yerlesti-vade-12-yila-uzadi_73536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!