Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Faizindeki Artış GYO Hisselerini Düşüş Lideri Yaptı

Konut faizindeki artış GYO hisselerini düşüş lideri yaptı

Vatan Gazetesion haftalarda piyasalarda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle borsada en fazla değer kaybeden hisseler gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) hisseleri oldu. İMKB-100 Endeksi'nin yüzde 17.85 değer yitirdiği son 20 günde GYO Endeksi ise yüzde 27.46 geriledi.

Düşen enflasyona bağlı olarak konut faizlerinin yüzde 1'in de altına inmesi konut talebini patlatmış, emlak fiyatlarındaki artış da borsadaki gayrimenkul yatırım ortaklığı hisselerini gözde hale getirmişti. Ancak son iki haftada piyasalardan yaklaşık 10 milyar dolarlık yabancı çıkışı bir anda bu trendi tersine çevirdi. Borsa hızla değer kaybederken kur ve bono faizleri son ayların en yüksek seviyelerine tırmandı. Piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ardından bankalar da birer birer konut kredisi faiz oranlarım artırmaya başladı.

Faiz oranlarındaki artış nedeniyle konut talebi hızla geriledi. Böyle olunca da borsada işlem gören GYO hisselerinde iki hafta gibi bir sürede yüzde 37'leri aşan kayıplar yaşandı.

Atakule düşüşte lider
Borsada işlem gören GYO hisseleri arasında en fazla değer kaybı yüzde 37.09'la Atakule GYO'da gerçekleşti. Atakule GYO hisselerim yüzde 34.26 ile Garanti GYO ve yüzde 31.18 ile İş GYO hisseleri takip etti. GYO Endeksi'ne dahil olan toplam 9 hissenin 8'indeki kayıp yüzde 20'nin üzerine çıktı.

Konut kredisi faizlerinde yaşanan hızlı yükselişin konut talebini azalttığına dikkat çeken Ata Yatırım'dan Gayrimenkul Sektörü Analisti M. Emin Zümrüt, "Borsada geçen yılın en fazla prim yapan hisseleri arasında bulunan GYO hisseleri konut talebinin daha da düşeceği beklentisiyle hızla geriledi. Zaten faizlerin daha fazla düşmeyeceği düşünülüyordu. Buna bir de faizlerdeki artış eklenince GYO hisselerinde satışlar arttı. Önümüzdeki günlerde konut faizlerinin izleyeceği seyir GYO hisselerinin performansı açısından da önemli" değerlendirmesini yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-faizindeki-artis-gyo-hisselerini-dusus-lideri-yapti_45925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!