Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Fiyatları 6 Yılda Yüzde 83 Arttı

Ocak 2013-Ağustos 2018 döneminde yeni ve ikinci el konutlar dahil toplam 5.8 milyon konut satıldı. Konut fiyatları bu dönemde yüzde 83 oranında arttı.

yapi.com.tr
Konut Fiyatları 6 Yılda Yüzde 83 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Ocak 2013-Ağustos 2018 döneminde yeni ve ikinci el konutlar dahil, toplam 5 milyon 896 bin 269 konut satıldı.

Fiyatlar yüzde 83 arttı
Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre; Konut Fiyat Endeksi 2013 yılından bu yana yüzde 83 artarak 268.09'a çıktı. Fiyat artışı, en fazla konut satışının gerçekleştiği İstanbul'da yüzde 91.2, Ankara'da yüzde 53.7, İzmir'de yüzde 103.7 olarak kayıtlara geçti.

Yabancıların Türkiye'te güvenmesi ve konut yatırımı yapması ile bu dönemde 112 bin 933 konutun yabancıya satılmasına neden oldu. Yabancılar en çok İstanbul'u tercih etti.

30 yıl daha konuta talep olacak
Çeşitli değerlendirmeler yapılmasına karşın Türkiye'deki konut stokuyla ilgili net bir rakamın bulunmadığını ifade eden Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Genel Başkanı Ali Taylan, "Türkiye'de konut sahipliği oranı yüzde 67. Lüks konutlarda arz fazlası olsa da orta ve alt gelir grubuna sahip insanlar açısından hâlâ açık söz konusu. Deprem kuşağında olmamızdan dolayı nitelikli konut ihtiyacımız göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'de önümüzdeki 20-30 yıl daha konuta talep olacak" dedi.

1.1 milyon konut el değiştirecek
Ali Taylan, Emlak Konut güvencesiyle uygulanan yüzde 0.98 faizle konut sahibi olma imkânının 25 bin konutluk sınırlı bir stoku kapsadığınıifade etti. Taylan, bu yıl sonu itibarıyla 1 milyon 100 bin civarında konutun el değiştirmesini beklediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlari-6-yilda-yuzde-83-artti_167984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!