Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Fiyatları 8 Yılda Yüzde 80 Arttı

REIDIN Emlak Endeksi sonuçlarına göre Türkiye genelinde konut fiyatları son 1 yılda %9,97, kira değerleri ise %7,32 oranında arttı. Mayıs ayında, markalı konut projelerinin %7'si yabancı yatırımcılara satıldı. Bu oran, son 6 aylık ortalamanın 1 puan üzerinde.

yapi.com.tr
Konut Fiyatları 8 Yılda Yüzde 80 Arttı

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde ise mayıs ayında bir önceki aya göre %0,54 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre %9,97 oranında artış gerçekleşti. Buna göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 6 ayda %4,59, son 1 yılda %9,97, son 3 yılda %38,51, son 5 yılda ise %88,62 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son 6 ayda %2,32, son 1 yılda %7,32, son 3 yılda %27,46, son 5 yılda ise %66,37 oranında arttı.

Yeni Konut Fiyat Endeksi 8 yılda %80,90 oranında arttı
Yeni Konut Fiyat Endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre %0,28 oranında artarak, geçen yılın aynı dönemine göre %3,55 oranında ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına göre ise %80,90 oranında artış gerçekleştirdi ve endeks değeri 180,9'a ulaştı. Mayıs ayında bir önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde %0,26 oranında; İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan markalı konut projelerinde %0,28 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası'ndaki projeler Avrupa Yakası'na kıyasla 10,90 puan fazla artış gösterdi.

Yabancı alıcıların oranı son altı aylık ortalamanın üzerinde seyretmeyi sürdürüyor
Mayıs ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların %7'lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 (%37) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu %33 ile 3+1 konutlar izledi. Son altı aylık ortalamanın %6 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar aralıkta %3, ocakta %4, şubatta %6, martta %8 ve nisanda ise yine %8 oranında gerçekleşmişti.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2018 yılı mayıs ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanımını incelediğimizde, banka kredisi kullanımının %39'luk oranla, son 6 aylık oranların üzerine çıktığını görüyoruz. Bu artışta, GYODER olarak, İNDER ve KONUTDER'le birlikte 15 Mayıs'ta başlattığımız ‘0,98 faiz' ve ‘%20 indirim' avantajı sağlayan ‘güç birliği' kampanyasının etkisi yüksek oldu.  Mart ayında %41'e ulaşan senet kullanımının, mayıs ayında %22'ye kadar gerilemesi de bu indirim kampanyasının etkisini ortaya koyuyor. GYODER, İNDER ve KONUTDER'in ortak kararıyla 30 Haziran'a kadar uzatılan kampanyadan dolayı banka kredisi kullanım oranı daha da artacaktır” dedi.

REIDIN CEO'su Kerim Alain Bertrand ise mayıs ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-81) mayıs ayında bir önceki aya göre %0.54 (yıllık %9.97) oranında; Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-81) ise Mayıs ayında bir önceki aya göre %0.79 oranında (yıllık %7.32) oranında artış gerçekleşti. Özellikle satılık konut fiyatlarındaki artış oranı son 1,5 yıllık dönemin en düşük aylık bazdaki fiyat artışını ifade ediyor. Piyasalarda yaşanan talep daralmasından kaynaklı bu durum 81 şehir özelinde piyasaların durağanlaştığının da bir göstergesi. Diğer taraftan İstanbul özelinde endeks verilerinin açıklanmaya başlandığı 2003 yılından günümüze kadarki 15 yıllık zaman dilimi içerisinde ABD Kredi Krizi dönemini hariç tuttuğumuzda satılık konut fiyatlarının aylık bazda %0,18 oranında azaldığını da ilk kez gözlemliyoruz. Ülkemizdeki konut stokunun en yoğun olduğu, en fazla kredi kullanımın ve en fazla konut satışının gerçekleştiği İstanbul'daki fiyat gerilemesi önümüzdeki dönem açısından da kritik öneme sahip. Hükümetin konut piyasasını canlandırmaya yönelik almış olduğu KDV indirimi önlemi, tapu harçlarına ilişkin düzenlemeler ve kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık yüzde 0,98 oranına düşürmesi gibi gelişmelerin yaşanılan bu durgunluğu ne derecede atlatmaya imkan tanıyacağı önümüzdeki çeyrekte daha iyi anlaşılacaktır.”

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlari-8-yilda-yuzde-80-artti_166338.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!