Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Fiyatları Artacak

Yılbaşından bu yana yüzde 50 oranında artan demir fiyatları, konutların zam görmesine neden olacak. Ağaoğlu Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Maliyet baskısı, konut fiyatlarını yılsonuna kadar yüzde 10 artırabilir” dedi.

Gazete Vatan
Konut Fiyatları Artacak

Yılbaşından bu yana yüzde 50 oranında artan demir fiyatları, konutların zam görmesine neden olacak. Ağaoğlu Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Maliyet baskısı, konut fiyatlarını yıl sonuna kadar yüzde 10 artırabilir” dedi.

Demirin ton fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 50 artışla KDV dahil 870 liradan 1.300 liraya kadar yükseldi. İnşaat maliyetlerindeki artışın ne kadar süreceğini kestiremeyen inşaat sektörü ise bu durumdan kaygı duymaya başladı. Çimento, kum, çakıl, seramik, parke gibi diğer inşaat malzemelerinde yılbaşından bu yana demirdeki kadar kayda değer bir artış olmadığını ancak önümüzdeki dönemde bu maliyet kalemlerinde de yüzde 10’luk bir zam beklediklerini söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “İnşaat firmaları olarak ’maliyet baskısıyla’ karşı karşıyayız. Artık zammı sübvanse ederek tüketiciye yansıtmama dönemi ise geride kaldı. Maliyetteki artışı fiyatlara yansıtmak durumunda kalabiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Spekülatif artış

Konut fiyatlarında yılsonuna kadar enflasyona paralel olarak yüzde 10’luk bir artışın zaten beklendiğini hatırlatan Ağaoğlu, “İnşaat maliyetlerindeki artış tablosu ise gösteriyor ki, yıl sonuna kadar ekstra bir yüzde 10’luk fiyat artışı olabilir. Yani toplamda konut fiyatlarında yıl sonundaki artış oranı, inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yüzde 10-20 arasında olur” diye konuştu.

Demirdeki bu artışın dünyada demir piyasasını elinde tutan Avusturalya ve Brezilyalı üreticilerin fiyatı spekülasyonla artırması olduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, “Malzeme fiyatlarındaki artış, konut talebindeki yükselişten kaynaklansaydı bu, mantıklı olabilirdi. Ancak yurtdışındaki demir tekelinin oyunları ve başımızdakilerin keyfi uygulamalarına bağlı bir hale gelmemiz endişe verici” dedi.

Şu anda sektörün maliyetine konut satışı yaptığını ve kârların başabaş olduğu bir dönemin yaşandığını ifade eden Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“İnşaat maliyetlerinin artışı, bu tür firmalar için tehlikeli olabilir. Ne kadar direnebilirler, teslim edebilirler mi, bunun sorgulanması lazım. Tüketicilerin inşaatı yapan firmaya, markaya, geçmişine dikkat etmesi, güvenilir firmalarla anlaştığına emin olması lazım.”

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlari-artacak_78347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!