Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Fiyatlarındaki Artış Yabancıyı Kaçırdı

Ev fiyatlarındaki aşırı artış ve yasal mevzuattaki zorluk nedeniyle yabancıların, emlak almak için Türkiye yerine Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelere yöneldikleri bildirildi.

Sabah Gazetesiv fiyatlarındaki aşırı artış ve yasal mevzuattaki zorluk nedeniyle yabancıların, emlak almak için Türkiye yerine Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelere yöneldikleri bildirildi.

2003 yılında hareketlenen emlak piyasasında, fiyatların tavan yapmasına yol açan yabancıların konutlara yönelik talepleriyle altın dönem yaşandı. Ancak fiyatlardaki aşırı artış ve satışlardaki yasal mevzuat zorluğu, yabancıların bu alandaki taleplerini durma noktasına getirdi.

Kale Emlak Şirketinin işletmecisi Yusuf Çelik, yaptığı açıklamada, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde de, 2003 yılında yabancılara yönelik emlak satışı nedeniyle fiyatların zirveye çıkmasıyla 3.500 civarında yabancının mülk edindiğini belirtti.

Kuşadası'nda 170 bin taşınmazın bulunduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

''İlçede hareketlenen emlak piyasası ve yabancıya satışların artmasıyla birlikte binlerce yeni konut ve kooperatif ortaya çıktı. Bunların içinde 50 binin üzerinde satılık konut yer almaktadır. Yabancıların Kuşadası'nda mülk edinmeye başlamasının ardından konutlar kadar, bunları satmak için ortaya çıkan emlakçılar da çoğaldı. Devletin aşırı derecede artan emlak satışlarına geçici olarak müdahale etmesi ve turistleri dolandıran, aşırı derecede yüksek miktarlara satanlar yüzünden Kuşadası'nda yabancıya emlak satışı durdu.''

Çelik, 2003'den 2006 yılına kadar kooperatifler dışında 3.500 evin yabancılara satıldığını, ancak Türkiye'de artık emlak almaya cesaret edemeyen bu kesimin, Macaristan ve Bulgaristan'a yöneldiklerini belirterek, ilçede 44 bin ile 300 bin avro arasında değişen fiyatlarda 50 bin konutun bulunduğunu, ancak bunların rağbet görmediğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-fiyatlarindaki-artis-yabanciyi-kacirdi_50587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!