Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Kredi Faizlerinde Düşüş Yolda

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun üst üste toplantılar yapmasının nedeni ortaya çıktı. Hükümet yeni bir paket hazırlığında. Pakette faizleri düşürecek adımlar yer alacak. Paketin, hazırlıklar tamamlandıktan 15 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması planlanıyor.

yapi.com.tr
Konut Kredi Faizlerinde Düşüş Yolda

Hükümet faizi düşürmek için paket hazırlıyor. Ekonomi Koordinasyon Kurulu konuyla ilgili toplantılar yapıyor. Yatırımları teşvik etmek amacıyla yeni bir paket hazırlanıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketi 15 gün içinde açıklayacağı belirtiliyor. Pakette faizleri düşürecek bir adım yer alacak. Bu adımla birlikte Hazine'nin maliyetleri düşecek.

EKK sürekli toplanıyor
Hükümet tarafından geçen yıl devreye alınan Kredi Garanti Fonu (KGF) reel sektörün bankalardan daha rahat kredi alabilmesi için tasarlanmıştı. KGF kredileri bu yıl da devam ediyor fakat hükümetin bu sefer faizleri düşürecek bir paket üzerinde çalıştığı belirtiliyor. EKK'nın geçen hafta üst üste üç kere toplandığı, 2 Nisan tarihinde de geç saatlere kadar sürdüğü belirtildi. EKK tarafından yapılan toplantılarda yatırımcılar için yeni paket hazırlığının ele alındığı, faizlerin düşürebilmesi için formül arandığı kaydedildi.

İdari düzenleme olacak
EKK'dan çıkan formülde faizle ilgili atılacak adımın yasal düzenleme ile değil idari düzenlemelerle hayata geçirileceği belirtiliyor. Hazırlanan modelle Hazine daha az borçlanacak. Böylece faizlerin yükselmesinin önüne geçilecek. Yapılacak düzenlemeyle faiz indiriminin birbirinden farklı sektörlere yansıyacağı kaydedilirken, vatandaşın şaşıracağı düzenlemeler olacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı ne demişti?
Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde faizle ilgili açıklama yapmıştı. Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı; "Sen kalkar da faizli bir ekonomiyle ülkeyi yönetmeye devam edersen, işte o dikkatsiz araba sürmeye benzer. Bir defa bu faiz belasından Türkiye’yi faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan da kurtaracağız. Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler de bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulurlar. Çünkü ekonomide her kötülüğün anası faizdir. Faiz, zengini daha zengin yapar, fakiri daha fakir yapar. Bunu böyle bilmemiz lazım ve bunun da lobisi neresidir? Finans kuruluşlarıdır. Açık söylüyorum, devletin bankaları da bu işin içindedir. Bu işi çözmemiz lazım ve çözeceğiz, er geç çözeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredi-faizlerinde-dusus-yolda_164605.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!