Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredileri 9 Ayda Yüzde 70 Arttı

Konut kredisi kullanımındaki artış, yükselen faiz oranlarına rağmen sürüyor. Yılın 9 ayında yüzde 70 artan konut kredileri 21.1 milyar YTL’ye yükseldi. Mortgage’ın devreye girmesiyle konut kredisi piyasasında patlama bekleniyor.

NTV
Konut Kredileri 9 Ayda Yüzde 70 Arttı

005 yılında yüzde 21.5 büyüyen inşaat sektörü 2006’nın ilk yarısında yüzde 19.3 oranında büyüme gerçekleştirdi. Özel sektör bina inşaatı yatırımları ise 2005 yılında yüzde 30 oranında rekor bir artış gösterdi. Konut kredileri de, faiz oranlarında yaşanan artış nedeniyle son dönemde bir yavaşlama göstermesine rağmen artış hızını sürdürdü.

2006 yılının ilk dokuz ayında krediler yüzde 70 oranında artarak 21.1 milyar YTL’ye yükseldi. Bu artışa rağmen Türkiye’de halen konut kredilerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki payı yüzde 4 ile oldukça düşük bir seviyede seyrediyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde ise bu pay yüzde 40 seviyelerinde. Bu nedenle yetkililer, Türkiye’nin konut kredisi piyasasında büyük bir gelişme potansiyeli olduğunu belirtiyor.

Özellikle halen Meclis’te görüşülmeyi bekleyen ipotekli konut finansmanı sistemi Mortgage’ın devreye girmesiyle birlikte bankaların konut kredilerine büyük kaynaklar ayırması bekleniyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredileri-9-ayda-yuzde-70-artti_49191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!