Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Kredilerine Yeni Düzenleme

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar bankaların konut kredilerini kullanarak ev sahibi olma hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Konut kredilerine bugün yeni bir düzenleme getirildi.

yapi.com.tr
Konut Kredilerine Yeni Düzenleme

Konut kredisi kullanılabilmesi için kredi kullanılacak olan konutun krediye uygun olması gerekiyor. Çünkü bankalar verecekleri para karşılığında, borcun süresi bitene kadar evi ipotek olarak gösteriyorlar.

Borcun ödenmemesi durumunda da bankalar verdiği hizmetin karşılığını bu ev ile kapatıyor. Bankalarında büyük paraları müşterilerine güvenerek vermesi, böylelikle daha kolay bir yöntem oluyor. Vatandaşlarda bu sayede konut kredisi ile ev sahibi olabiliyor.

Son dönemlerde yüksek konut faizleri oldukça gündeme geldi. Ancak Ocak ayında yaşanan düşüş trendi devam ediyor. Konut kredisi faiz oranları 2018 Eylül ayının ikinci yarısından sonra görülen en düşük seviyeye gerileme kaydetti. Ocak ayının ikinci yarısı itibari ile İNG Bank, Ziraat Bankası ve ICBC Bank konut kredisi faiz oranlarında indirimler uyguladı.

Emlak Kulisi'nde yer alan habere göre; bugün konut kredilerine yeni bir düzenleme getirildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayınlandı. Konut alacaklar, konutların enerji performansına göre daha fazla kredi kullanabilecek. Yeni yönetmelikte yapılan düzenleme madde 7'de yer aldı. İşte o madde..

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz. Bu oran, 18/4/2007 tarihli ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile alt düzenlemelerine istinaden düzenlenen Enerji Kimlik Belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde doksanı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde seksen beşi aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredilerine-yeni-duzenleme_170205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!