Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı Son 4,5 Yılda %21 Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 100 metrekarelik bir ev almak için gerekli konut kredisinin aylık taksit ödeme tutarının son 4,5 yıl içinde nominal yüzde 21 oranında azaldığının hesaplandığını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Konut Kredisi Aylık Taksit Tutarı Son 4,5 Yılda %21 Azaldı

TCMB, açıklanan Finansal İstikrar Raporu'nda 'Finansman İmkanlarındaki Gelişmelerin Hanehalkının Konut Kredisi Talebine Etkisi' konulu bi çalışma yayımladı. Çalışmada, 2009 yılı son çeyreği ile 2013 yılı ikinci çeyreği arasında, konut kredisi vade ve faizleri ile konut fiyatlarındaki gelişmelerin, hanehalkının konut alım gücü üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Konut kredisi faiz oranları 2009-2013 döneminde ortalama yüzde 12'lerden yüzde 9'lara geriledi. 7-10 yıl vadeli konut kredisi kullanımı ise önemli ölçüde arttı. Söz konusu dönemde konut metrekare birim fiyatı yüzde 38'lik artışla 870 liradan 1.200 liraya yükselirken, asgari ücret yüzde 34'lük artışla 978 liraya ulaştı.

Çeşitli nedenlerden dolayı 2009 yılı sonunda 5 yıl vadeli kredi tercihinde bulunan müşterilerin, geçen zaman içinde 7-10 yıl vadeli kredilere yöneldikleri, tarihi düşük seviyelere gerileyen faizlerin tüketicileri uzun vadeli kredi kullanmaya teşvik ettiği ve bankaların da daha uzun vadeli konut kredisi kullandırabildiklerinin görüldüğü belirtilen çalışmada, bu nedenle tipik bir konut kredisi müşterisi için konut kredisi vadelerinin 5 yıldan 10 yıla uzadığı kabul edildi.

Bu veriler ışığında 100 metrekarelik bir ev almak için gerekli konut kredisinin aylık taksit ödeme tutarının son 4,5 yıl içinde nominal yüzde 21 oranında azaldığının hesaplandığı belirtilen çalışmada, şunlar kaydedildi:

"Bu şartlar altında, aylık gelirin yarısını konut kredisi taksidine ayırarak bir ev alabilmek için 2009 yılı sonunda yaklaşık 4 bin lira aylık gelire sahip olmak gerekirken, 2013 yılı Haziran ayı itibariyle aylık 3 bin liralık bir gelir aynı şartlarda bir ev almak için yeterli olmaktadır. Oysaki, söz konusu dönemde aylık gelirin asgari ücret artışına paralel arttığı varsayımı altında, bugün 3 bin lira geliri olan bir kişi, 2009 yılı sonunda konut kredisi kullanmış olsaydı, maaşının neredeyse tamamını konut kredisi taksidine yatırmak durumunda kalacaktı".

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-aylik-taksit-tutari-son-4-5-yilda-21-azaldi_114454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!