Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Konut Kredisi Faizi 2008'de Yüzde 1'in Altına İner'

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, "Merkez Bankası faiz indirimine devam eder ve piyasalarda anormallik olmazsa kredi faizleri 2008 başında yüzde 1'e düşer" dedi.

Milliyet Gazetesi/Fehim GENÇ
'Konut Kredisi Faizi 2008'de Yüzde 1'in Altına İner'

onut kredisi faiz indirme yarışında başı çeken ve 2006'da aylık faizi yüzde 0.99'a indiren Anadolubank'ın Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, 2008'in ilk çeyreğinde faizlerin yine 0.99'u göreceğini söyledi.

Recep Atakan, 2008 sonu için belirlenen yüzde 4'lük enflasyon hedefi doğrultusunda Merkez Bankası'nın faiz indirimine devam etmesi ve dünya para piyasalarında anormal bir gelişme olmaması halinde, 2008'in ilk çeyreğinde konut kredisi faizlerinin yine yüzde 1'in altına ineceğini ifade etti.
ABD seçimleri nedeniyle 2008 yılında dünyada önemli bir dalgalanma beklenmediğini kaydeden Atakan, "Üç ay önce konut kredisi faizlerinin 2007 sonunda yüzde 1'e inmesini bekliyorduk. Ancak mortgage krizi bu beklentiyi öteledi" dedi.

Öte yandan ABD'nin eski Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan'in, enflasyonist baskılar nedeniyle iki yıl sonra faizlerin yeniden yükselişe geçeceği öngörüsünü de hatırlatan Recep Atakan, "Konut kredisi kulanmak isteyenler, faizlerin düşme eğiliminde olduğu bu süreci iyi değerlendirmeli" dedi. Atakan, şunları söyledi:
"Greenspan'e göre önümüzdeki bir - iki yıllık süreçte enflasyonist baskılarla Avrupa ve ABD'de çift haneli faizler gündeme gelebilir. Uluslararası piyasalardaki maliyetler Türkiye'ye de yansır ve kredi faizleri artar."

Bugünden başlayarak önümüzdeki iki yıl boyunca sabit faizle uzun vadeli konut kredisi almanın 'mantıklı olacağını' söyleyen Atakan, şöyle devam etti:
"Ben konut yatırımcısı olsam, iki yıl sonra faizlerin yeniden çıkma olasılığına karşı şu anda kredi almak makul diye düşünürüm."

Neden bugün yüzde 0.99 faizle kredi yok?
Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, konut kredisi faizinin bugün neden yüzde 0.99 seviyesinde olmadığını şöyle açıkladı:
"2006'da aylık yüzde 0.99 faizle konut kredisi verirken bono bileşikleri yüzde 13'tü, 0.99'luk kredi için yurtdışından kolayca kaynak bulunuyordu. Bugün Merkez Bankası faizi yüzde 17.25, bono bileşikleri yüzde 17 civarında. Yurtdışından bulduğunuz finansman da o faize paralel oluyor. Bugün bono faizleri 4 puan yüksek. 2006'daki 0.99 faizle bugünkü kredi faizi arasındaki fark, bonodaki bu 4 puan farktan kaynaklanıyor."

'Ev fiyatları kısa vadede yükselmez'
Konutta 'biraz' arz fazlalılığı oluştuğunu belirten Recep Atakan, kredi faizlerinin düşme sürecinde olduğu bugünlerde konut fiyatlarının artma ihtimalinin zayıf olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Şu anda faizlerin 1.30'ların altına inmesine rağmen, ev fiyatlarında bir şişme gözlemlemiyorum. Arz fazlalığı nedeniyle fiyatlarda iskonto, iskonto olmazsa da fiyat artırmama şeklinde bir uygulama var."

Durgunluk ve arz fazlası nedeniyle konut alıcıları açısından avantajlı bir dönemin başladığını kaydeden Atakan, şöyle konuştu:
"Satılamamış, yarısı satılmış yarısı kalmış ya da bitmesi beklendikten sonra satışa çıkarılmış tonla ev seçeneği var. Faiz düşerken fiyatların hemen artacağını sanmıyorum. Kasım -aralıkta bir miktar hareket olabilir. Sene sonu her zaman canlıdır. Ekim ayında arz fazlası emilecektir."

'Düzenli geliri olana kredi veriyoruz'
Tüm konut kredileri içinde Anadolubank'ın payının yüzde 2'ler civarında olduğunu belirten Recep Atakan, "Müşterilerimizi seçiyoruz" dedi. Atakan, şu bilgileri verdi:
"Bankamız ağırlıklı olarak ticareti destekleyen bir banka. Ticaretin olduğu her yerde bireysel krediye de ihtiyaç vardır. Ana işimiz ticari krediler. Hem ticari kredilerdeki payımızı korumak hem de bireysel kredi payımızı artırmak istiyoruz. Bunu yaparken de müşterilerimizi seçiyoruz."
İnşaata yeni başlamış konutlara kredi vermediklerini, konutun en az yüzde 80 - 90'ının tamamlanmış olması şartını aradıklarını belirten Atakan, konut kredisi talep edenlerde aradıkları özellikleri şöyle sıraladı:

"Müşterimizin teminat göstermesinden ziyade ödeme kabiliyetine önem veriyoruz. Herkes teminat gösterebiliyor. Yarın öbür gün sorun çıktığında teminatını paraya çevirerek paramızı kurtarmak yerine, sorun yaşamayacağımız müşterilere yöneliyoruz. Düzenli geliri olanlara konut kredisi vermeye özen gösteriyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-faizi-2008de-yuzde-1in-altina-iner_56830.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!