Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Konut Kredisi Faizleri Düşmeyecek’

Anadolubank’ın Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, konut kredilerinde bankaların faiz düşürmeyeceğini söyledi. Atakan, konut kredilerinin uzun vadeli krediler olduğunu, ekonomik canlılıkta domino etkisi yapan inşaat sektörü üzerinde önemli role sahip olmalarına karşın bu kredilerin faizlerinin dünya ekonomisine ilişkin beklentiler tam olarak

Milliyet Gazetesi
‘Konut Kredisi Faizleri Düşmeyecek’

Kriz öncesinde özellikle uzun vadeli konut kredilerindeki rekabetçi faiz indirimleriyle dikkat çeken Anadolubank’ın Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, konut kredilerinde bankaların faiz düşürmeyeceğini söyledi. Atakan, konut kredilerinin uzun vadeli krediler olduğunu, ekonomik canlılıkta domino etkisi yapan inşaat sektörü üzerinde önemli role sahip olmalarına karşın bu kredilerin faizlerinin dünya ekonomisine ilişkin beklentiler tam olarak düzelmeden düşüş göstermeyeceğini belirtti.

Yüzde 1.49’ler görüldü

Atakan, “Piyasada, ‘Merkez’ faizi düşürdükçe bankaların da konut ve diğer kredilerde faizleri düşürmesi bekleniyor. Ancak, ben uzun vadede bankaların bu hareketi başlatmasını beklemiyorum. 3 - 4 ay içinde faiz artışları bekleniyor. Hem bu nedenle hem de Hazine’nin borçlanma maliyetlerinden kaynaklanan risk fiyatlaması yüzünden uzun vadeli enstrümanlar olan konut kredilerinde faiz düşüşü olmayacak. Mevduatta ise faiz düşüşü oluyor” dedi.

Bankaların kriz sürecinde ‘hem can hem de cananı’ düşünmek zorunda olduklarını söyleyen Atakan, konut kredisi faizlerinin yüzde 1.40’ın altına düşmeyeceğini söyledi.

Bankaların uyguladığı konut kredisi faiz oranları yüzde 1.49 ile yüzde 2 arasında değişiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-faizleri-dusmeyecek_67067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!