Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde

Sanayi Bakanlığı, mortgage kredilerinde tüketicinin üzerindeki yükü azaltacak yeni bir düzenleme hazırladı. Buna göre, konut kredisi verilmesi, hayat sigortası ve konut gibi sigortaların yaptırılması şartına bağlanamayacak. Böylece kredi masrafı azalacak.

Hürriyet Gazetesi
Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde

b>Sanayi Bakanlığı, mortgage kredilerinde tüketicinin üzerindeki yükü azaltacak yeni bir düzenleme hazırladı. Buna göre, konut kredisi verilmesi, hayat sigortası ve konut gibi sigortaların yaptırılması şartına bağlanamayacak. Böylece kredi masrafı azalacak.

Düzenleme ile ayrıca erken ödeme ücretinin üst sınırı düşürülüyor. Sabit faizli mortgage kredisinin geri ödemesini vadesinden önce ödemek isteyen müşterilere yüzde 2 değil, binde 5 oranında azami erken ödeme ücreti uygulanabilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da değişiklik öngören düzenlemesinde, tüketici açısından sakıncalı görünen mortgage kredisinde sigorta uygulaması değiştirildi. Görüşe açılan ve yaz tatilinden önce yasalaştırılması tasarlanan düzenlemeye göre; konut finansmanı kuruluşu tarafından kredi verilmesi, hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılması şartına bağlanamayacak. Böylece, örneğin 10 yıl vade ile 100 bin YTL mortgage kredisi kullanan bir tüketici, 5-6 bin YTL civarında tutan sigortayı yaptırmak zorunda olmayacak.

Sigorta seçimi yapılabilecek

Düzenlemenin gerekçesinde, uygulamada konut finansmanı kuruluşu tarafından kredi verilmesinin, hayat sigortası, konut sigortası gibi yapılması isteğe bağlı sigortaların yaptırılması şartına bağlandığına işaret edildi. Gerekçede, “Bu sigortaları yaptırmayan tüketicilere bankalar tarafından kredi kullandırılmamaktadır. Ayrıca bu sigortalar tüketiciler için ek maliyetler getirmekte ve bu sigortayı yaptırmak isteyen tüketicilerin başka bir sigorta kuruluşunu tercih etmesi engellenmektedir“ denildi. Yeni düzenleme ile sigorta yaptırmak isteyen kredi müşterisi, bankanın kendisine sunduğu şirketten sigorta yaptırmak zorunda kalmayacak.

Ceza dörtte bire iniyor

Yeni yasal düzenlemede mortgage kredisinde erken ödeme ücreti de düşürüldü. Mevcut düzenlemede, sabit faizli mortgage kredisi kullananlar, borçlarını vadesinden önce ödemek isterlerse, yüzde 2’ye kadar ceza ödemek zorunda bulunuyor. Yeni düzenlemede, cezanın üst sınırı yüzde 2’den binde 5’e indirildi. Erken ödeme ücreti, gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın binde 5’ini geçemeyecek. Böylece kredi müşterisinin ödeyeceği ceza dörtte bir (1/4) oranına inecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisi-kullanacaklara-mujde_60367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!