Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Konut Kredisinde Faiz Her Şey Değil

Konut Kredisinde Faiz Her Şey Değil

Akşam Gazetesiükümetin, 2005 yılının son aylarında Meclis'e sunduğu mortgage yasa tasarısı yılın ilk yarısında yasalaşarak yürürlüğe girecek. Mortgage sistemi bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından uygulanmaya başlayacak. Binlerce dargelirli vatandaş ve bankalar mortgage sistemini bekliyor. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Akşam Gazetesi aracılığı ile mortgage sistemi uygulamaya girmeden önce hem bankalara hem de tüketicilere önemli uyarılarda bulundu.

Pazara oynayanlar var
Bilgin, mortgage sisteminin (ipoteğe dayalı uzun vadeli konut kredisi) sağlıklı bir şekilde işlerlik kazanabilmesi için toplumun ilgili tüm kesimlerine sorumluluk düştüğünü belirterek, bu konuda bankacılık sektörünün de risklerini iyi hesaplaması gerektiği uyarısında bulundu. Bilgin, konut kredileri konusunda bazı bankaların tamamen pazara oynayarak, risk derecesini artırdığına dikkat çekerek, bu bankaları BDDK olarak yakından takip ettiklerini ve gerekirse banka bazında yaptırım uygulayabileceklerini söyledi. Bilgin, 'Diğer bankacılık işlemlerinde olduğu gibi, konut kredilerinde de tamamen pazara oynayan, risklilik derecesini artıran, aktif kalitesini olumsuz etkileyebilecek davranışlarda bulunan bankalar var' dedi.

Yaptırım araçlarımız var
Bu bankalarla ilgili, BDDK'nın elinde çok sayıda yaptırım aracı bulunduğunu ifade eden Bilgin, şunları söyledi: 'Gerekirse, BDDK olarak banka bazında önlem alabiliriz. Elimizde bankacıların bildikleri dışında da çok farklı araçlar var. Bankaların, sermaye yeterlilik rasyolarını yüksek tutmalarını istemekten, bankaların şube açma taleplerini geri çevirmeye kadar elimizde birçok yaptırım aracı bulunuyor. Önemli olan burada, biz araçları kullanmadan bankaların kendi mali bünyelerini kendilerinin düzeltmesidir.'

Krediyi yerinde kullanın
Tevfik Bilgin, bankaların konut kredilerini, şirketlere ticari kredi olarak kullandırmasını da doğru bulmadığını söyledi. Bilgin, ticari kredilerin ve konut kredilerinin bankaların bilançolarında mutlaka ayrı ayrı muhasebeleştirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Tüketiciler iki kere düşünsün
BDDK Başkanı Bilgin, konut kredileri konusunda tüketicileri de uyardı. Tüketicilerin, konut kredisi kullanırken iki kere düşünmesi gerektiğini ifade eden Bilgin, tüketicilerin krediyi sadece faize bakarak kullanmamasını istedi. Bilgin, 'Burada önemli olan, kasadan parayı alırken kendilerine deklare edilen yani masraflar çıktıktan sonra ortaya çıkan faizdir. Kredi kullanırken, masrafları da kredinin diğer maliyetlerini de sorun' dedi. Konut kredilerinin, Türk bankacılık sistemi için geleceği olan bir enstrüman olduğunu ifade eden Bilgin, 'Konut kredilerinin sağlıklı işlemesi herkesin lehinedir' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisinde-faiz-her-sey-degil_40298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!