Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisinde Mola Yok

Ömer Çelebi küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların, Türk bankalarının konut kredilerini finanse etmekte kullandığı yurtdışı piyasalarda fon arzının göreli azalmasına ve faizleri sabitlemekte kullandığı sözleşmelerin fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Gazetesiünyada durgunluk beklentileri nedeniyle aylardır teyakkuzda olan bankalar, hâlâ dünyada ve özellikle Avrupa'da yeni borçluların ortaya çıkması olasılığıyla endişeleniyor. Amerikan ve Avrupa merkez bankalarının faiz indirimi başta olmak üzere çeşitli önlemlerine karşın piyasada fonlama maliyetinin artması, kaynak sıkıntısından çok güven krizine bağlanıyor. İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Ömer Çelebi, Türkiye'ye etkinin sınırlı kaldığı görüşünde.

Dünyadaki gelişmelerin Türkiye'ye yansıması üç büyük bankanın faiz artırımıyla hayat buldu. Küresel kriz endişeleri nedeniyle uluslararası piyasadan alınan paranın maliyetinin artması sonucunda kısa bir süre önce Yapı ve Kredi, Garanti ve Finansbank, faiz arttırımı yaptı. Buna göre son olarak Yapı ve Kredi, YTL cinsi konut kredisi faizi 3-240 ay vadede yüzde 1.34'e yükseltti. Temmuz ayından beri düşüş trendinde olan konut kredisi faiz oranları bu aydan itibaren yükselişe geçmiş oldu.

İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Ömer Çelebi küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların, Türk bankalarının konut kredilerini finanse etmekte kullandığı yurtdışı piyasalarda fon arzının göreli azalmasına ve faizleri sabitlemekte kullandığı sözleşmelerin fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu belirtti. Ancak 2006 ve 2007'de yaşanan dalgalanmaların faizlerde neden olduğu yükselişlere kıyasla 2008 Şubat'ında konut kredisi faiz oranlarındaki yükselişin son derece sınırlı olduğuna dikkat çeken Çelebi, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Global piyasalardaki çalkantı bizde çırpıntıya neden oldu. Bundan sonra yurtdışı piyasalardaki çalkantının resesyona doğru derinleşip derinleşmeyeceği kadar Türkiye'nin makro ekonomik performansı belirleyecek. Burada özellikle bütçe disiplininin korunması ve enflasyonun kontrol altında tutulması önemli rol oynayacaktır. Makro ekonomik disiplini korursak, yurtdışı etkilerin sınırlı kalmaya devam edeceğini tahmin ediyorum."

Tüketicinin konut kredisi talebinin ayda yaklaşık 1 milyar YTL üzerinde yerleşmeye başladığını ifade eden Çelebi, son dalgalanmaların neden olduğu düşük seviyedeki faiz arttırımının etkilerinin de sınırlı olacağı görüşünü dile getirdi. Çelebi, tüketicinin 60 ve 120 aylık vadeleri yaygın bir şekilde kullandığını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisinde-mola-yok_59879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!