Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Satışları Yavaşlayınca Çimento Fiyatları Da Düştü

Son aylarda konut satışlarında yaşanan durgunluk, inşaat malzemesi fiyatlarına da yansıdı. İki yıl önce müteahhitlerle inşaat malzemecileri arasında sert tartışmalara neden olan çimento fiyatlarında şimdilerde ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Zaman Gazetesi
2 Konut Satışları Yavaşlayınca Çimento Fiyatları Da Düştü

on aylarda konut satışlarında yaşanan durgunluk, inşaat malzemesi fiyatlarına da yansıdı. İki yıl önce müteahhitlerle inşaat malzemecileri arasında sert tartışmalara neden olan çimento fiyatlarında şimdilerde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Çimentonun 50 kiloluk torba fiyatı 8 YTL'den 5,5 YTL'ye kadar gerilerken, beton fiyatı da 94 YTL'den 90 YTL'ye düştü. Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, Akçansa ve Çimsa'nın genel müdürleriyle birlikte sektörde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Yurtdışı talep nedeniyle çimentonun ihracat fiyatının yükseldiğini belirten Grup Başkanı Kamışlı, önümüzdeki 2 yıl içinde devreye girecek yeni tesislerle ortaya çıkacak 18 milyon tonluk ek kapasitenin arz fazlasını da beraberinde getireceğini ve fiyatları düşüreceğini belirtti. Konut sektöründeki durgunluğa rağmen yüzde 1 büyüyen çimento tüketiminin yıl sonunda 44,7 milyon tona ulaşmasının beklendiğini dile getiren Erhan Kamışlı, bu tablonun reel faiz hadleri ve yerel seçimlerin etkisiyle değişebileceğini ifade etti.

Kamışlı, Akçansa ve Çimsa'nın 2007 yılında toplam 11 milyon ton olarak gerçekleşmesi beklenen satışlarının 2010 yılında 14 milyon tona ulaşacağını, 2003 yılında yüzde 13 olan pazar paylarının ise 2010 yılında yüzde 22'ye yükseleceğini söyledi. İki şirketin 2007 yılında 913 milyon dolar olarak gerçekleşen cirosunun 2010 yılında 1.4 milyar dolara çıkacağını vurgulayan Kamışlı, operasyonel karın ise 334 milyon dolardan 432 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Kamışlı, hazır betonda da 2010 yılında yüzde 148 artışla 11 milyon ton metreküplük üretime ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Sabancı: 'Enerji teşviki kaldırılmalı'
Konuşmasında çimento sektörüne uygulanan teşvik sistemini eleştiren Kamışlı, "Enerji yoğun bir sektöre enerji teşviği uygulanmasını tasvip etmiyoruz" dedi. Türkiye'nin enerji yoksulu bir ülke olmasına rağmen, elektrik, sanayi, çimento gibi enerji yoğun sektörlere teşvik verilmesinin ülkenin yararına bir yaklaşım olmadığını savunan Kamışlı, konuya ilişkin fikirlerini şöyle dile getirdi: İleride en kıymetli enerji kolay bulunabilen enerji olacak. O yüzden teşvik yerine enerjiyi verimli şekilde bize verin. Beleşten hayır gelmez. Bölgesel teşvikler yerine, önce enerji alanı dışındaki sektörel teşviklere ağırlık verilmeli. Şu anki teşvik politikası cebimiz için doğru belki ama ülke menfaatine olmadığı için bunları söylüyoruz. Tepki çekeceğimizi de biliyoruz. Bizim aldığımız 1-2 milyon YTL olsa ne olur olmasa ne olur, ama bu kaynak ülke için daha verimli kullanılabilir. Şu anda kalkınmada öncelikli bölgelerde enerji maliyetinin yüzde 20'si oranında teşvik veriliyor. Oysa istihdam için de teşvik var. İstihdam Türkiye'nin daha çok ihtiyaç duyduğu birşey. Bu alana verilen teşviğin arıtırılması lazım.
Kamışlı, Sabancı Çimento Grubu'nda teşvikli bölgede bulunan Niğde Çimento'nun da yüzde 20 enerji teşvikinden yararlandığı bilgisini de verdi.

Yurtdışına sınırsız yatırım
Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Çimsa Çimento Genel Müdürü Hacıkamiloğlu, Akdeniz ve Karadeniz havzalarında büyük yatırımlar planladıklarını belirterek Sabancı Holding'in bunun için üst sınırı olmayan bir kaynağı ayırabileceğini söyledi. Sabancı Çimento Grubu'nun yurtdışındaki büyümesinin, esas olarak Rusya, Romanya, Kuzey Afrika, Adriyatik ve Ortadoğu'da yapacağı yatırımlarla gerçekleştirileceğini belirten Mehmet Hacıkamiloğlu, yatırımların miktarı konusundaki bir soruya da, "Üst sınır yok. (Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı) Güler Sabancı da yurtdışında sadece terminal değil aynı zamanda üretim tesisi kurma ve satın alma konusunda da sınırsız destek vereceğini söyledi" yanıtı verdi.

Grup Başkanı Kamışlı grubun yurtdışında bulunan dört çimento terminalinin sayısını, ihracatı artırmak amacıyla 2010 yılına kadar en az ikiye katlamayı hedeflediklerini de belirtti. Irak pazarına da dikkat çeken Kamışlı, "Irak önemli bir pazar. Gelecek 10 yılda da bu önemini koruyacak. Ülkenin yeniden yapılanmasındaki en önemli malzeme çimento" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-satislari-yavaslayinca-cimento-fiyatlari-da-dustu_57423.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • demir ve çimento fiyatlarının yılbaşında yani 2010'da zamlanma ihtimali var mı? varsa tahminen ne kadar olur? teşekürler YANITLA
  • cımento fıyatları ne zaman yukselecek? bana bılgı verırsenız cok sevınırım. ali_suzi@exampe.com YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!