Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TOBB'dan Bingöl'e 500 Konut

Konut Seferberliği

Bingöl’deki depremin ardından, başbakanın talimatıyla bölgede deprem konutları inşaa olunması çalışmalarına başlandı. Bölgede, Toplu Konut İ

Türkiyeb>Bingöl’deki depremin ardından, başbakanın talimatıyla bölgede deprem konutları inşaa olunması çalışmalarına başlandı.

Bölgede, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ‘’konut seferberliği’’ kapsamında ilk etapta yapılacak 700 deprem konutunun, 20 gün içerisinde temeli atılacak. TOBB’un Bingöl’de yaptırma kararı aldığı 500 deprem konutunun projesi de, TOKİ tarafından hazırlandı.

2 bin 500 konut yıkılacak

Depremin ardından başlanılan hasar tespit çalışmalarında, yaklaşık 2 bin 500 konutun oturulamaz durumda olduğu belirlendi. TOKİ, konutlar için Bingöl’de 3 arazi tespit etti. Bu arazilerin içinden konut yapımı için seçilen arazide jeologların gözlemsel ve yüzeysel tespitleri çerçevesinde sağlam olduğu raporu bulunmasına rağmen, sondaja dayalı bir zemin etütü çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar 10 gün içerisinde bitecek.
Devlet bir şekilde karşılanması gereken bu zararı, parasal açıdan öteye bir süre önce deprem sigortası kanun hükmünde çıkarılan ‘’belediye sınırları içerisindeki yapılardan sigorta yapılmayan konutlar depremden dolayı yıkılırsa, devlet bunlara yardım edemiyor ve bunları karşılayamıyor’’ kararnamesi sebebiyle zorluklar yaşıyor. Deprem konutları için ihale süreci başlarken, bölgede ilk etapte TOKİ tarafından 700 konutun temeli, kanuni zorluklar aşılırsa 20 gün içerisinde atılacak.

100 metrekare olacak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Bingöl’de yapılması sözü verilen 500 deprem konutunun projesi de TOKİ tarafından hazırlandı. 100 metrekare civarında ve kaloriferli inşa edilecek deprem konutları, zemin dahil 3 katlı olarak yapılacak ve 8 ayda bitirilecek. Deprem yönetmeliğine uygun hazır beton kullanılarak yapılacak konutlar için, bölgede hazır beton santrali kurma çalışmaları da devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-seferberligi_4336.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!