Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Sektöründe 0,98 Faizli Kredi Dönemi

Bankalar konut kredilerinin faiz oranını yüzde 1 ’in altına çekti. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, TEB, Şekerbank, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım 5 ve 10 yıl vadeli konut kredisi faizini yüzde 0.98’e indirdi.

yapi.com.tr
Konut Sektöründe 0,98 Faizli Kredi Dönemi

KONUT sektöründe yaşanan durgunluğun aşılabilmesi için Hükümet yılbaşından bu yana art arda sektörü ayağa kaldırmaya yönelik adımlar attı. Mayıs ayının ilk günlerinde tapu harcı ve KDV oranlarında indirime giderek sektöre doping yapan Hükümet bu indirimden beş gün sonra konut kredisi faiz oranlarının aşağı çekilmesi için kuvvetli bir destek sağladı. Sektöre müjdeyi Başbakan Binali Yıldırım verdi. 8 Mayıs’ta Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Genel Kurulu’na katılan Başbakan Yıldırım, kampanya ve konut kredisi faizlerinin yüzde 1’e kadar çekileceğini duyurdu.

Para Dergisi’nden Esin Çetinel’in haberine göre, Başbakan’nın açıklamasını ilk Ziraat Bankası takip etti. Banka 120 aya varan vadelerdeki konut kredilerinin faiz oranını yüzde 0.98’e çektiğini ilan etti. Ardından Halkbank ve Vakıfbank geldi. Yine aynı günlerde bu kervana özel bankalar da katıldı. Önce Şekerbank ardından Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) konut kredisine uyguladıkları faiz oranlarını yüzde 1’in altına çektiler. Yine bu süreçte Ziraat ve Vakıf Katılım da faiz oranını aylık yüzde 1’in altına indirdi. Saydığımız beş banka ve iki katılım bankası müşterilerine yüzde 1’in altında kalan faiz oranları ile konut kredisi kullandırıyor. Hali hazırda bankacılık sektörünün genelinde ise konut kredilerine uygulanan faiz oranı yüzde 1.25-1.35 aralığında yoğunlaşıyor.

Faiz 0.25 düştü
Bugün Ziraat Bankası’nm, 10 yıl vadeli 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 0.98 seviyesinde. Bankanın bir önceki faiz oranı yüzde 1.23 idi. Buna göre banka konut kredisi faizlerini tek adımda 0.25 puan aşağı çekmiş oldu. Ziraat Bankası’nın ardından Halkbank ve Vakıfbank da konut kredilerinin aylık faiz oranını yüzde 0.98 seviyesine çektiğini duyurdu.

Özel bankalar ise sadece “ilk kez ev alacak” müşterilerine düşük faiz uygulayacağını açıkladılar. Şekerbank, ilk defa konut kredisi kullanan müşterilerine 60 ay vade için aylık 0.98 faizle, TEB ise yine ilk defa ev sahibi olacak müşterilerine 60 aya kadar yüzde 0.99 faizle kredi vereceğini duyurdu.

Bu arada faiz indirim kervanına katılan katılım bankaları Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım da, 500 bin TL’ye kadar olan 120 ay vadeli konut finansmanına uyguladığı kar oranını aylık yüzde 0.98’e indirdiler.

132 bin TL'lik fırsat
Sektör temsilcileri KDV ve tapu harcı indiriminin ardından gelen kredi faiz oranlarındaki indirimin alıcılara toplamda 100 bin TL’yi aşan bir avantaj sağladığı görüşünde.

Örneğin KDV ve tapu harcında yapılan indirim sonrası 400 bin TL’lik konut alan bir alıcı 44 bin TL tasarruf etmiş oluyor. Konut kredi faiz oranlarının 1.23’den yüzde 0.99’a çekilmesiyle de alıcıların aylık ödemeleri 710 TL, toplamda ise 88 bin TL düşüyor. Sektör temsilcileri, bu üç teşvik sayesinde 400 bin TL’lik ev satın alan tüketicilerin yaklaşık 132 bin TL’lik doğal bir indirime kavuştuğuna dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-sektorunde-0-98-faizli-kredi-donemi_166000.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!