Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Sektörünün Değişen Dinamikleri Masaya Yatırıldı

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)’nin gerçekleştirdiği ‘GYODER Sektör Toplantıları’nın ilki gerçekleştirildi. ‘Konut Sektörünün Değişen Dinamiklerine Bakış’ başlığı altında gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantıda GYODER Başkanı Işık Gökkaya Oturum Başkanlığı’nı üstlendi.

yapi.com.tr
Konut Sektörünün Değişen Dinamikleri Masaya Yatırıldı

Gayrimenkul sektörünün eğitim, veri oluşturma ve paylaşım misyonlarını üstlenen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), bu doğrultuda önemli bir adım daha atarak, GYODER Sektör Toplantıları’nın ilkini “Konut Sektörünün Değişen Dinamiklerine Bakış” başlığı altında 22 Eylül tarihinde gerçekleştirdi. Oturum Başkanlığı’nı GYODER Başkanı Işık Gökkaya’nın yaptığı toplantıda; ISS Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Yardımcısı Erhan Demirtaş, Eroğlu Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Aybars Kızılsencer, Aremas Gayrimenkul Pazarlama Genel Müdürü Vedat Arslan ve Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran da konuşmacı olarak yer aldı.

TOKİ inşaat sektöründe ölçek büyüttü

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gökkaya, günümüzde farklı proje geliştirme süreçlerinin ve farklı bir yatırımcı kimliğinin ortaya çıktığını ifade etti. Buna bağlı olarak gayrimenkul sektörünün de hızla büyümeye başladığını belirten Gökkaya, sektörün 2000 yılından bu yana en büyük oyuncusunun TOKİ olduğunu hatırlatarak; “TOKİ’nin sektöre yaptığı katkılardan biri de proje büyüklüklerini ciddi bir şekilde arttırmak oldu” dedi. Gökkaya, eskiden 200 - 300 konutluk bir projenin büyük olarak algılandığını, ancak günümüzde proje büyüklüklerini tariflerken binlerce konutluk projelerin telaffuz edildiğini anlattı.

“Projenin tasarımından, yapımına, satış sonrası hizmetlere kadar her nokta artık çok önem taşıyor” diyen Gökkaya Söz konusu değişikliklerin, bireysel tüketici bağlamında da etkili olduğunu, artık bilinçli, bilgili ve seçici bir müşteri profili ile karşılaştıklarını vurguladı.

Küresel dalgalanmalara karşın Türkiye ekonomisinin hızlı büyüdüğünü belirten Gökkaya, ülke ekonomisinin en büyük lokomotiflerinden birinin de inşaat sektörü olduğunu yineledi. Bu kapsamda yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da önemli olduğunu ifade eden Gökkaya, bu Bakanlıkla birlikte gayrimenkul sektörünün daha da büyüyeceğini belirterek, “GYODER olarak bu noktada, her aşamada gerek Bakanlığın gerekse sektörün yanında olacağız” vurgusunu yaptı.

İnşaat sektöründeki büyüme ile birlikte kurumsallaşmanın da çok önem kazandığına değinen Gökkaya, sektörün gelecekteki gelişmeleri de öngörüp, bu gelişmelere hazırlanarak büyüyeceğini yineledi.Müşteri artık hava fotoğrafları ile denetim yapıyor

Toplantıda ilk sözü alan Eroğlu Yapı Satış ve Pazarlama Direktörü Aybars Kızılsencer, ‘Oyunun Değişen Kuralları’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Günümüzde çok daha bilinçli, bilgili ve seçici bir müşteri profili ile karşılaştıklarını belirten Kızılsencer, “Müşteri, onlara sunduğumuz hava görüntülerini dahi artık bir denetim mekanizması olarak kullanıyor. Artık müşteriler, sözleşme şartlarında kayıtlı en ufak şartları dahi istiyor. Satış sonrası hizmetler artık çok önem kazandı ve müşteri bunları peşinen sorguluyor” dedi. Rekabetin de arttığına dikkat çeken Kızılsencer, “Artık kaliteli projeler, müşteriyi anlayan projeler ayakta kalıyor” açıklamasında bulundu.

ISS Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Erhan Demirtaş, konut sektörünün geldiği nokta, müşteri beklentileri ve konut projelerinin işletilmesi konularına değindi. “İnşaat sektöründe artık klasik yapılar yok. Konutlar artık çok fonksiyonlu, çok işlevli. Bu, projelerin işletmeleri için de çok önemli ve bu noktada çok önemli bir değişim geçiriyoruz” diyen Demirtaş, müşterilerin teslimat sonrası işletme süreci ile yakinen ilgili olduğuna da değindi. “Müşteri, aldığı hizmetin yaşamına katkıda bulunduğunu görmek istiyor. Yalnız olmadığını, önemsendiğini görmek istiyor. Sosyal donatıları istiyor. Verdiği aidatın, aldığı hizmetle orantılı olmasını istiyor” şeklinde konuşan Demirtaş, konut yönetiminin artık bir uzmanlık alanı olduğunu belirtti.

Sosyal medya uygulamalarının konut sektöründeki önemine değinen Demirtaş, Google’ın da itibar boyutuna özellikle dikkat çekti ve “Markanızın Google’da tarandığında ilk sayfada hatta ilk 4-5 sırada çıkan her şey, sizin itibarınızı belirler” açıklamasında bulundu.Web siteleri, birer satış ofisine dönüşebilir

‘Konut Pazarının Değişen Trendleri’ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Aremas Gayrimenkul Pazarlama Genel Müdürü Vedat Arslan ise sektörün medya yatırımlarına değindi. 5 sene önce öncelikle gazetelere ilan verdiklerini belirten Arslan, artık sektörün medya harcamalarında “gazetelerin tahtı sallandı. TV, radyo, outdoor ve internet karşısında geriledi” dedi. Arslan, özellikle web sitelerinin önemine de değinerek; “Web sitemize giren her insan, ‘projemizle ilgileniyor’ demektir. Ama halen onların izlerini takip edemiyoruz. İletişim bilgilerini bırakacakları cazip bir uygulama kullanmıyoruz” dedi. Proje web sitelerinin, online bir satış temsilcisi ile birlikte, aynı zamanda birer satış ofisine de dönüşeceğini belirten Arslan, “Ben bu yöntemle, bir projede henüz hiç reklama çıkmamışken 1 ayda 15 daire sattım” dedi.

Türkiye’de konut kredileri ‘sorunsuz’

‘Mortgage Sektörünün Kısa Analizi’ başlıklı bir sunum yapan Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ise Türkiye’de 2011 – 2015 yılları arası her yıl 650 – 700 bin konut ihtiyacı doğacağının öngörüldüğüne değindi.

Konut kredilerinin 2005 – 2011 yılları arasında ortalama her yıl yüzde 33 oranında büyüdüğüne değinen Onaran, bu yıl da ilk birkaç aydaki yüksek orana karşın, sonraki aylarda dengelenerek yüzde 25’ler seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti. 2005 yılında 13 milyar TL civarında gerçekleşen konut kredi hacminin 2011 yılında 71 milyar TL, katılım bankaları ile birlikte ise yaklaşık 75 milyar TL ile gerçekleşeceğini belirten Onaran, “Konut kredisinde vade süreleri de uzayarak, 2005’teki ortalama 77 aylardan, günümüzde 90-92 aylara kadar çıkmıştır” açıklamalarında bulundu.

ETİKETLER: gayrimenkul kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-sektorunun-degisen-dinamikleri-masaya-yatirildi_89167.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!