Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konut Yardımı Tozlu Raftan Çıktı, İki Haftada Ödenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında çalışanlardan kesilen paraların iki hafta içinde hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL'yi bulacak olan ödemenin piyasaları da rahatlatacağını belirterek, "Bu kesintiler unutulmuştu. Biz tozlu rafların arasından çıkardık"

Hürriyet Gazetesi
Konut Yardımı Tozlu Raftan Çıktı, İki Haftada Ödenecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında çalışanlardan kesilen paraların iki hafta içinde hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı. Erdoğan, 8.5 milyon kişiye toplam 2.8 milyar YTL’yi bulacak olan ödemenin piyasaları da rahatlatacağını belirterek, "Bu kesintiler unutulmuştu. Biz tozlu rafların arasından çıkardık" dedi.

Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerini de içeren kamu finansmanı ve borç yönetimini yeniden düzenleyen kanun tasarısının önceki gün TBMM Genel Kurulu’na getirilmesinin ardından dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ödemelerinn 2 hafta içinde yapılacağını açıkladı. Erdoğan, 8.5 milyon hak sahibine Ziraat Bankası aracılığıyla toplam 2 milyar 850 milyon YTL ödeneceğini söyledi.

AKP Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, çalışanların haklarını alması için göreve geldikleri günden itibaren azami gayreti gösterdiklerini savundu. "Emeği en kutsal değer olarak gördük" diyen Başbakan Erdoğan, bunun gereğini yerine getirmek için de yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi. Erdoğan, Türkiye’de 10 yıllar boyunca uygulanan emek ve emekçi karşıtı politikaları kırmak, emeğe hak ettiği değeri verebilmek için her türlü maddi ve sosyal hakkı teslim etme noktasında, tarihi uygulamalara imza attıklarını vurguladı.

Alacağından haberi yok

KEY’i vatandaşa ödemeyi herkesin unuttuğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bu kesintileri, kimse hatırladı mı? Gündemde böyle bir şey var mıydı?" diye sordu. Erdoğan, rafları düzenlerken bunu gördüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Tozlu rafların arasından biz çıkardık, biz haykırdık. Dedik ki ’Kardeşim senin böyle bir alacağın var, haberin var mı?’ Nereden bilsin, haberi yok. İlginçtir, 1 Ocak 1987 yılından itibaren bu başlamış. Kaç yıl olmuş, 21 yıl. Bunlar güya çalışanları konut sahibi edindirmek için yapılmış. 1996 yılına kadar bu kesintiler yapılmış. Ondan sonra da bu hükümetler ki bu hükümetlerin içinde olmayan yok. Şu andaki parlamentoda olanların hepsi bunun içinde. Baktılar ki 'Biz bu konutu yapamayacağız.' Bunlar Ak Parti iktidarı değil ki kalksınlar 320 bin tane konut yapsınlar. Biz şimdi 10, 15, 20 yıl vadeyle konutlar yapıyoruz. Şu ana kadar da 170 bin konutu sahibine teslim ettik."

Şimşek’e talimatı verdim

Bakanlar Kurulu’nda, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek’e talimat verdiğini de söyleyen Başbakan Erdoğan, ödemelere başlanacağını söyledi. Erdoğan, çalışmalar hakkında şu bilgiyi verdi: "Şimdi bunlar Ziraat Bankası tarafından ödenmeye başlıyor. CD’ler, vesaire hepsi Ziraat Bankasına gönderilmiş durumda. 8.5 milyon vatandaşımız bundan istifade edecek. Peki rakam nedir? 2 milyar 850 milyon YTL. Yaklaşık 3 milyar YTL. Belki buradan tek tek bakıldığında çok cüzi bir şey elde edilecek; ama piyasalara ciddi manada rahatlama getirecek. 2 hafta içinde Ziraat Bankası aracılığıyla bu paraların ödenmesine başlanacak. Böylece devlet, önemli bir yükten kurtulmuş olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-yardimi-tozlu-raftan-cikti-iki-haftada-odenecek_62564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!