Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Konutta 6 Milyarlık Kredi Yenilendi'

Konut finansmanı şirketi DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, 2009 son çeyreğinde konut kredilerinde 8-10 milyar liralık rekor yeni kontrat yapıldığını belirterek, “Bunun 6 milyar lirasının transfer ve yeniden yapılandırma kredileri olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Radikal Gazetesi
'Konutta 6 Milyarlık Kredi Yenilendi'

Konut finansmanı şirketi DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, 2009 son çeyreğinde konut kredilerinde 8-10 milyar liralık rekor yeni kontrat yapıldığını belirterek, “Bunun 6 milyar lirasının transfer ve yeniden yapılandırma kredileri olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Aysan, yaptığı açıklamada, 2009 sonunda konut kredisi faizlerinin Türkiye’de bugüne kadar görülmemiş düşük seviyelerine indiğine dikkat çekip “2006-2007-2008 döneminde yıllık ortalama 15 milyar liralık yeni konut kredisi verildiğini görüyoruz. Kabaca yılda ortalama 250 bin müşteri, yeni ev alan ve kredisini transfer eden dahil, 15 milyar liralık yeni kredi kullanıyordu. Bu rakam son çeyrekte yukarı gitmeye başladı. 2009’un 9 ayında konut kredilerinde yaklaşık 13 milyar liralık bir işlem yapılırken, son çeyrekte 8-10 milyar liralık rekor yeni kontrat yapıldığını görüyoruz” dedi.

Aysan, bunun 6 milyar lirasının transfer ve yeniden yapılandırma kredileri olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Bugünkü ekonomik ortamda bu kadar alışveriş olmadığını söyleyen Aysan, son çeyrekte kredilerin rekor artışını şöyle açıkladı:

“Bu krediler iki nedenden arttı; bir yandan kişiler daha önceden kullandırılan konut kredilerini kendi bankasında yeniden yapılandırmaya götürdü ve banka da yeniden kontrat açtı, ya da kredilerini başka bir finansal kuruluşa transfer ettiler.

Faizlerin düşmesiyle insanlar daha önce kullandıkları kredileri bir kuruluştan başka bir kuruluşa veya aynı kuruluş içinde yeniden yapılandırmaya götürdü. Bu iş son dönem yoğun biçimde yapıldı. Ağırlıklı olarak ekim-kasım-aralık aylarında yoğun olarak yapıldı. Ocak ayında ise işlemler önemli ölçüde azaldı.”

Konuta 22 milyarlık kredi

2009’da yeniden yapılandırma ve yeni verilen kredilerle konut kredilerinde toplam tutarın rekor kıracağını söyleyen Aysan, “2009’da toplamda 22 milyar liraya yakın bir rakam olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Murat Aysan, anormal faiz oranları olan, vadesi 48 aydan uzun kalmış veya vadesini uzatmak isteyenler ve borç tutarı 60 bin liranın üzerinde olan müşteriler için kredi transferinin ekonomik olarak cazip olduğunu, diğer müşteriler içinse çok cazip görünmediğini söyledi. Konutta en kötü ayların ocak ve şubat ayları olduğunu, sezonun martta açıldığını ifade eden Aysan, “Mart, nisan, mayıs ve ekim, kasım, aralık bizim en iyi aylarımızdır” diye konuştu.

Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru ise geçtiğimiz yılın 3’üncü ve 4’üncü çeyreğinde yeniden yapılandırma işlemlerinde büyük hareketlilik yaşadıklarını belirtti. (aa)

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-6-milyarlik-kredi-yenilendi_76610.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!