Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Kimlik Numaralı, QR Kodlu...

Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Aralık'a kadar uzatıldı. İndirim kapsamında, 500 bin liralık bir ev alan vatandaş 90 bin yerine 40 bin lira KDV, 10 bin lira yerine 7 bin 500 lira tapu harcı ödeyecek. Alıcı toplam 52 bin 500 liralık indirimden yararlanacak.

yapi.com.tr
Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi

Bu yıl Bakanlar Kurulu kararıyla başlatılan konutta KDV ve tapu harcı indiriminin 31 Aralık'a kadar devam edeceği açıklandı.

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, 6 aylık indirimle konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV yüzde 8’e, tapu harcı oranının da yüzde 4’ten 3’e indirilmesine karar verilmişti. İndirimin 31 Ekim'de sona ermesi beklenirken, uzatıldığı ve yıl sonuna kadar devam edeceği açıklandı.

Vatandaşın kazancı ne kadar?
KDV ve tapu harcı indirimin vatandaşın cebine katkısı şu şekilde: 500 bin liralık bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığını düşünelim. (Net alanı 150 metrekareden büyük evlerde KDV yüzde 18) Bu durumda vatandaşın indirim öncesi bu eve ödeyeceği KDV 90 bin lirayken, indirimle 40 bin liraya düşüyor. Yani sadece KDV’den sağlanan kar 50 bin lira.

Aynı ev için indirimsiz tapu harcı 20 bin lirayken, indirimle birlikte bu 15 bin liraya düşüyor. Tapu harçlarını yarı yarıya alıcı ve satıcı ödüyor. Bu durumda alıcı 500 bin liralık bir evde toplam 52 bin 500 lira avantaj sağlıyor. KDV indirimi mayıs başında sadece konutlar için açıklanırken, yaklaşık 2 hafta sonra ofis ve dükkan gibi ticari birimler de bu kapsama alınmıştı. Şimdi ek uzatma ile ticari ünite satın alanlar da önemli avantaj sağlayacak.

Kalıcı çözüm bekleniyor
KDV ve tapu harcı indirimlerinin uzatılması için gayrimenkul sektöründeki firmaların ve derneklerin de istekleri vardı. Sektör temsilcileri indirimle konut sektöründe hareketlenme olmasını bekliyor. Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının aşıldığı, 2018’de de 2017’de olduğu gibi 1.4 milyon rakamına ulaşılacağı planlanıyor.

Konut kampanyalarının yıl sonuna akdar devam etmesinin konuts ektörünü canlandıracağını söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bizim sektör olarak beklentimiz süreli indirimden çok kalıcı düzenlemeler. Hem tapu harcı hem de KDV’de sürekli bir düzenleme olursa hem kayıt dışılık önlenir hem de bekle-gör durumundaki vatandaş alıma geçer” dedi. Son 1 yılda maliyetlerin yüzde 50’ye varan oranda arttığını ancak piyasa koşulları nedeniyle firmaların bunu satış fiyatlarına yansıtmadığını belirten Durbakayım, “Vatandaş mevduat faizini sıcak görüp parasını oraya koydu ama orada biriken parayla ev alamaz hale gelecek. 2001’de bunu gördük. Evini satıp bankaya koyanlar pişman oldu. O nedenle vatandaşın bu dönemi fırsat olarak değerlendirmesi gerek. Fiyat artışı kaçınılmaz, o nedenle bekleme zamanı değil” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-kdv-ve-tapu-harci-indirimi_168475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!