Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Konut"ta Kullandırılan Kredilere Açıklık Getirildi

Gelir İdaresi Başkanlığı, konut finansmanı kapsamında kullandırılan kredilerdeki banka ve sigorta muameleleri vergisi iadelerine açıklık getirdi.

CNN Türkb>Gelir İdaresi Başkanlığı, konut finansmanı kapsamında kullandırılan kredilerdeki banka ve sigorta muameleleri vergisi iadelerine açıklık getirdi.

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy imzasıyla yayımlanan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi İç Genelgesine göre, istisna uygulanması gereken bu krediler dolayısıyla, fazla ve yersiz uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisinin iade edilebilmesi için, işlemin konut finansmanı tanımı kapsamında vergiden istisna edilmiş bir işlem olması gerekecek.

Bu vergiye muhatap olanlar ile bu işlemleri yapan mükellefler, mükellefiyetin bulunduğu vergi dairesine başvuracak.

İade konusu işlem nedeniyle ilgili vergilendirme döneminde banka ve sigorta muameleleri vergisinin beyan edilip, ödenmiş olduğu da mükellef tarafından belgelendirilecek.

Aynı şekilde, işlemin konut finansmanı tanımı kapsamı dışında değerlendirilmesi talebinde de bulunulmadığı ortaya konulacak.

Bu çerçevede, banka şubeleri tarafından ödenen banka ve sigorta muameleleri vergisinin istisna uygulanması gereken konut kredi işlemleri dolayısıyla lehe alınan paralar üzerinden hesaplanarak ödenen vergi olduğunun tespiti halinde, mükellefe iade yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-kullandirilan-kredilere-aciklik-getirildi_59590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!