Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konuttaki Aşırı Değerlenme, Talebi Kısıtladı

Finansbank Mortgage Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Grup Yöneticisi Fevzi Paçal, konut finansmanı kanununda olması beklenen bir takım vergisel düzenlemelerin yapılmadığını ve faiz oranlarının hala yüksek olmasının kira öder gibi ev sahibi olmayı engellediğini iletti.

Referans Gazetesi
Konuttaki Aşırı Değerlenme, Talebi Kısıtladı

b>Mortgage'ın bugünkü koşullarda orta ve yüksek gelir elde eden kişilere hitap ettiğini belirten Finansbank Mortgage Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Grup Yöneticisi Fevzi Paçal, konut finansmanı kanununda olması beklenen bir takım vergisel düzenlemelerin yapılmadığını ve faiz oranlarının hala yüksek olmasının kira öder gibi ev sahibi olmayı engellediğini iletti. Konunun sadece faiz oranlarına endekslenmesinin doğru olmadığını kaydeden Paçal, inşaat ve emlak piyasasında konutların aşırı değerlenmiş olmasının alımları belli seviyede bıraktığını söyledi.

Arz talep dengesiyle beraber, ekonomik istikrarın devamının önemli olduğuna değinen Paçal, ikincil piyasaların oluşması ve efektif bir şekilde işlemeye başlamasının da önemli olduğunu vurguladı. Olumlu koşulların devamı halinde faiz oranlarının da uzun vadede yüzde birlerin altına düşeceğini söyleyen Paçal, böylece alt gelir segmentinin de rahatlıkla mortgage'dan faydalanabileceğini vurguladı.

Geri ödemelerde sıkıntı yok

Konut kredisinde tüketiciye 360 aya kadar vade seçeneği sunan bir kaç bankadan biri olduklarını anlatan Paçal, vade uzadıkça ödeme planındaki faiz yükünün artacağını ve bu nedenle vadeyi uzun tutmalarının tüketicinin lehine olduğunu söyledi. Türk tüketicisinin konut yatırımı söz konusu olduğunda düzenli ödeme alışkanlığını sürdürdüğünü belirten Paçal, geri ödemelerde bugüne kadar sıkıntı yaşamadıklarını ve önümüzdeki dönemde de böyle bir sorun beklemediklerini anlattı. Banka olarak gerek tüketiciyi gerekse bankayı korumak adına detaylı birkredi değerlendirmesi yaptıklarını söyleyen Paçal, ABD'deki mortgage sıkıntısının yüksek riskli kredilerden kaynaklandığını belirtti.

Türkiye'de bu tip kredilerin verilmediğini söyleyen Paçal, Türkiye'yi başka ülkelerle karşılaştırmanın bu açıdan doğru olmayacağını kaydetti. Konut kredisi faizlerinde piyasada en rekabetçi bankalardan biri olduklarına dikkat çeken Paçal, "Genel olarak faizler yüzde 1,20-1,30 bandında seyrediyor. Ancak, kredinin tüketiciye gerçek maliyetini anlamak için masraf ve komisyonların da hesaba katılması gerekiyor. Ekonomik istikrarın devamı halinde faizlerin yıl sonuna doğru biraz daha gevşeyebileceğini düşünüyoruz" dedi. Yakın bir tarihte müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde ürün yelpazelerini genişlettiklerini ifade eden Paçal, önümüzdeki dönemde de yeni ürün ve hizmetleriyle pazardaki iddialı bankalardan biri olmaya devam edeceklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konuttaki-asiri-degerlenme-talebi-kisitladi_59456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!