Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutun Yeni Miladı 2011

Banka kredisiyle alınan evlere yüzde 25 peşinat şartı öngörülmesi nedeniyle son dönemde telaş yaşansa da konut sektörü için 2011'in ilk yarısı beklenenin çok üzerinde bir performans dönemi oldu. 2005 yılını her zaman için milat kabul eden ve 'gayrimenkulün altın çağı' diyen sektör temsilcileri, o zamana göre şartlar ve piyasa koşullarının

Gazete Habertürk
Konutun Yeni Miladı 2011

Banka kredisiyle alınan evlere yüzde 25 peşinat şartı öngörülmesi nedeniyle son dönemde telaş yaşansa da konut sektörü için 2011'in ilk yarısı beklenenin çok üzerinde bir performans dönemi oldu. 2005 yılını her zaman için milat kabul eden ve 'gayrimenkulün altın çağı' diyen sektör temsilcileri, o zamana göre şartlar ve piyasa koşullarının değişkenlik göstermesine rağmen 2011'in ilk 6 ayında da benzer bir başarı yakalandığı görüşünde.

2006'da başlayan durgunluğun ardından, 2007'deki “mayıs dalgası” ve 2008'de gelen krizin ayak sesleri konut sektörünü olumsuz etkilemişti. Türkiye'de etkisi daha az olsa da global çapta derinleşen küresel ekonomik kriz 2009'u adeta silip süpürdü. 2010'da yaralarını sarmaya başlayan markalı konut üreticileri, yeniden canlanan talebin hakkını 2011'i görür görmez vermeye başladı. Markalı konutlar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin sınırlarını aştı; Hatay'dan Gaziantep'e, Konya'dan Samsun'a kadar yayıldı.

Yeni projeler geldi

Uzun süredir arsa yatırımı yapan ve gayrimenkul sektörüne girmeyi düşünen işadamları da cesaretini 2011'in olumlu şartlarına bakarak topladı. Boyner Holding'in patronu Cem Boyner, Four Seasons otellerinin Türkiye’deki yatırımcısı  Mesut Toprak, Selçuklu Holding Başkanı İsmail Öncel bu yönde en belirgin örnekler oldu. Seçim sonuçlarının da siyasi istikrarı devam ettirecek netice vermesi yüzleri iyice güldürmüştü ki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun önlemlerinin sıkılaşması gündeme geldi. Bumüdahale beklenen ölçüde gerçekleşirse, pazarda bir gerileme olacağı kesin. Ancak, konutun patronları, ilk 6 aya bakarak bile, “Yeni milat 2011” diyor.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya YILMAZ: ‘İlk yarıda 1 yıllık sattık’

“2011’in ilk yarısında yaşanan gayrimenkul hareketliliği, insanlar için her zaman birinci sıradaki yatırım aracı olan konutu daha da cazipleştirdi. Piyasa, bu süreçte nicedir beklediğimiz ivmeyi yakalayacak gibi görünüyor. Zira, yılın ilk yarısında, neredeyse 2010’un tamamı kadar satış işlemi gerçekleşti.”

Soyak Holding CEO'su Emre ÇAMLIBEL: ‘Satışlarımız 2 kat arttı’

“2010 yılı ile karşılaştırdığımızda bu yılın ilk döneminde satışlarımız 2 kat arttı. Özellikle son 2-3 yılda konut piyasasının üzerindeki baskı göz önüne alınırsa sektör şu anda iyi bir noktada.”

Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan ÇAĞLAR: En parlak ikinci dönem

“2011'in iyi olacağı 2010'dan belli olmuştu. Biz de 2010'da biri otel ve diğer ikisi konut olmak üzere 3 projeyle, 2011'de Ataşehir'de büyük bir karma projeyle sektörde yerimizi aldık. Bu bir yıllık periyot 2005'ten sonraki en parlak ikinci dönem oldu. Bundan sonraki 3 yılın da sektör adına iyi geçeceğini, 2005'in yakalanacağını düşünüyorum.”

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk ÇELİK: Altın çağımız olacak

“2011 sektörün altın çağlarından biri olacak. Yılın ilk yarısı da bu anlamda umut vaat ediyor. Gelir dağılımındaki problem çözülmeye başlandığında, insanların gelir seviyeleri arttığında hızlı bir yükseliş trendi olacak. 2011’de sektör, 2005’teki haline dönecek diye düşünüyoruz.”

Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet OKAY: ‘Seçim ortamı biraz etkiledi’

“Bana göre, henüz 2005 yılı performansının yakalandığını söyleyemeyiz. Bunda en büyük etken ise birçok projenin aynı anda satışa çıkması. Seçim atmosferi ve faizlerin yükselmesi de diğer sebepler olabilir. Son olarak doğru projeksiyonlu projelerin hiçbir zaman zorlanmadığını ve satıldığını söyleyebiliriz.”

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali DUMANKAYA: ‘Büyüme oranı % 25'i bulacak’

“2010’un ilk 6 ayındaki manzara yatırımcının faizlerin de düşmesiyle birlikte ertelenen yatırım planlarını yavaş yavaş hayata geçirmesi şeklinde oluştu. 2011 sonunda sektörde yüzde 25’lik büyüme öngörüyoruz. Bu öngörülerimiz doğrultusunda da ilk yarıyı başarılı geçirdik. Hatta, sektörde, yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre istihdam yüzde 7. 2 arttı.”

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan ELMAS: ‘Tablo 2005’ten daha sağlıklı’

“Yılın ilk yarısında 2010’un ilk yarısından daha iyi satışlar gerçekleştirdik. Nisan 2011’de ay bazında bugüne kadarki en iyi satışımızı yaptık. Yani geçen senenin aynı aylarına göre daha iyi bir performans var. Seçim öncesi olmasına rağmen 2011 ilk yarısı satışların oldukça iyi gittiği bir dönem oldu. Satışlar açısından 2005’ten sonraki en parlak dönem denilebilir. 2011 hem sektör açısından hem de genel ekonomi açısından 2005’ten çok daha iyi.”

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İNAN: ‘Başka bir çağa girdik’

“2011, inşaat sektörü başta olmak üzere tüm sektörler açısından 2010’dan daha iyi geçti. Gayrimenkul sektöründeki iyileşme ve gerçekleşecek olan pik, 2001 yılındaki kriz ertesinde, yani 2005’te gerçekleşen pikten çok daha büyük olacak. 2011 hiçbir dönemle kıyasalanamayacak bir yıl. 2011 gayrimenkul sektörü açısından yeni bir çağın başladığı bir yıl. İktidarın da açıkladığı projelerle gayrimenkul sektörü uçacak. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ezberler bozulacak.”

Artaş İnşaat İcra Kurulu Başkanı Süleyman ÇETİNSAYA: ‘Önemli ivme yakalandı’

“2010'un ilk yarısı gayrimenkul piyasası için kötü değildi. Satışlarda hareketlilik vardı. Fakat seçim dönemi olmasına rağmen 2011'de yaşanan gelişmeler 2010’u geride bıraktı. Kampanyalarla da satışlar desteklendi. Birbiri ardına satışa çıkan konutlar piyasadaki hareketliliğin devamlı olmasını sağladı. Yükselen grafik devam edecek ancak yatırım bölgeleri iyi seçilmeli. 2005'te altın çağını yaşayan gayrimenkul piyasası o dönem kadar olmasa bile 2011'de de kendi koşulları içinde çok önemli bir yükseliş ivmesi yakaladı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutun-yeni-miladi-2011_87949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!