Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konya Çimento, 22 Yıl Sonra Yeniden Irak Pazarında İddialı

Konya Çimento, savaş nedeniyle zarar gören Irak'a, talebin gelmeye başladığı mart ayından bu yana yaklaşık 90 bin ton çimento ihraç etti. Y

Dünyab>Konya Çimento, savaş nedeniyle zarar gören Irak'a, talebin gelmeye başladığı mart ayından bu yana yaklaşık 90 bin ton çimento ihraç etti.

Yaklaşık 22 yıl önce ürün sattıkları Irak ile çeşitli nedenlerden dolayı işlerinin bozulduğunu ve yıllardır bu ülkeye ihracat yapamadıklarını belirten Konya Çimento Genel Müdürü Davut Ulus, kendileri için büyük önem taşıyan Irak pazarından yıllar sonra, ilk kez 2004'ün Mart ayında talep geldiğini belirterek, "Bu aydan sonra savaş yüzünden gerçekten büyük zarar gören ve yeniden inşa edilmeye çalışılan ülkeye, 90 bin ton çimento ihraç ettik. Şu anda gelen talep doğrultusunda bu yılın sonuna kadar ihracatımızı 120 bin tona çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Ulus, yüksek maliyet nedeniyle sadece komşu ülkelerle ticaret yapabildiklerini bu nedenle de Irak'a büyük önem verdiklerini vurgulayarak, Irak'ın yeniden inşasında aktif rol oynamak istediklerini dile getirdi. Ulus, "Savaş nedeniyle yerle bir olan Irak, kendini yapılandırma çabası içinde. Fabrikamız şu anda yıllık 2 milyon ton üretim kapasitesine sahip, ancak bugün 1 milyon 50 bin ton üretim yapıyoruz. Gelen talebe göre kapasitenin tamamını kullanmaya hazırız. Irak'a gelecek yıl ihracatımızı 250 bin tonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Ulus, inşaat konusunda zorunlu olarak dışarıya bağımlı durumda bulunan Irak'ın, sadece kendileri değil, Türkiye'deki diğer çimento ve inşaat malzemeleri üreten firmalar açısından da çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-cimento-22-yil-sonra-yeniden-irak-pazarinda-iddiali_19209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!