Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konya, Mavi Tünel’i Bekliyor

Konya ovasını sulu tarıma kavuşturacak önemli projeler arasında yer alan ve yıllardır beklenen Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel için 15 Ağustos’ta ön yeterlilik ihalesine çıkılıyor.

NTV
2 Konya, Mavi Tünel’i Bekliyor

onya ovasını sulu tarıma kavuşturacak önemli projeler arasında yer alan ve yıllardır beklenen Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel için 15 Ağustos’ta ön yeterlilik ihalesine çıkılıyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Konya Ovaları Sulama Projesi’nin (KOP) önemli ayaklarından biri olan Bağbaşı, Bozkır, Avşar barajları ile 17 kilometre uzunluğunda bir tünel ve HES’ten oluşan “Mavi Tünel Projesi”nde son aşamaya gelindi.

Projenin hayata geçirilmesi için ön yeterlilik ihalesi 15 Ağustos tarihinde DSİ Genel Müdürlüğü’nde yapılacak. İhaleye, yerli ve yabancı firmalar katılabilecek.

Türkiye’nin ilk sulama projesi olma özelliği taşıyan KOP’un en önemli ayağını Mavi Tünel oluşturuyor. Konya Ovasının yüzde 70’ini sulanabilir hale getirecek olan Mavi Tünel Projesi, aşırı yer altı suyu çekimini ve çöküntü obruklarının oluşmasını engelleyecek, aynı zamanda atık suların değerlendirilip, kuruyan göllere ve su takviye edilmesiyle ovadaki verimliliğin artmasını sağlayacak. Sulanmayan birçok kıraç alanın sulamaya açılmasıyla Konya’daki bitki deseni değişecek ve üretim çeşitliliği sağlanacak.

Mavi Tünel, 17 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin Şanlıurfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olacak. Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında inşa edilecek olan toplam 765,5 hektametrekup (hm3) aktif kapasitedeki Bağbaşı, Bozkır ve Afşar barajlarında depolanacak suyun 414,13 hm3’ü Mavi Tünel vasıtasıyla Konya kapalı havzasına derive edilecek.

Projenin tamamlanması ile Türkiye ekonomisine yılda yaklaşık 470 milyon YTL katkı sağlanacağı öngörülüyor. Mavi Tünelin tamamen hayata geçmesinden sonra karasal iklimin yumuşayacağı bölgede, yılda 2 milyon tonun üzerinde sebze üretimi yapılacağı, sanayiciye ucuz hammadde sağlanacağı ve 100 bin kişinin istihdam edileceği de belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-mavi-tuneli-bekliyor_47081.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • inşallah zamanında biter türkiyede hic zamanında biten iş yok YANITLA
  • Sayin yetkili bakan ve kardeslerim mavi tunel turkiye icin ve konya ovasi icin vazgecilmez bir calismadir. Fakat bu projenin sarioglan kasabasi bolgesinden de gecirilmesini istiyoruz, cunku o bolge su proplemi olan bir yoremizdir. Bu mavi tunel projesiyle susuzluk sorunu kalkmasi onlenebilir. Bu arada konya millet vekillerinin de dikkatinin siz site sahibi kardeslerim tarafindan cekilmesini arz ederim.Saygilarimla. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!