Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konya Ovası'nda Fidan Dikecek Yer Yok mu?

Türkiye ağaçlandırmada dünyada üçüncü. Hedef, beş yılda Trakya kadar alanı ağaçlandırmak ama TEMA'ya Konya'da ağaç dikecek yer bulunamadı!

Radikal Gazetesi
Konya Ovası'nda Fidan Dikecek Yer Yok mu?

EMA Vakfı Konya temsilcisi Namık Ceyhan, Konya'nın ağaç fakiri bir il olduğunu ancak bölgede fidan dikecek yer bulamadıklarını açıkladı. TEMA Temsilcisi Ceyhan hem dertli hem de şaşkın: "Çevre ve Orman Bakanlığı ülke genelinde ağaçlandırma seferberliği başlattı. Bakan Veysel Eroğlu Türkiye'nin dünyada ağaçlandırmada üçüncü sırada yer aldığını ve birinci olması gerektiğini söyledi. Sayın Bakan 2008'in sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektar, yani Trakya kadar bir alanı 5 yıl içinde ağaçlandıracağımızı anlattı. Buna karşılık biz Konya'da fidan dikecek yer bulamıyoruz."

Ceyhan'ın verdiği bilgiye göre TEMA Konya'daki kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra svil toplum kuruluşlarıyla birlikte bugüne kadar 100 binin üzerinde fidanı toprakla buluşturdu. En son Meram Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Kozağaç'a 20 bin, Selçuk Üniversitesi Yerleşkesi'ne genç TEMA gönülleriyle 10 bin fidan dikildi. Ceyhan, geçen yıl da Büyükşehir Belediyesi, Meram, Selçuklu ve Karatay ilçe belediyelerine dilekçe yazarak fidan dikmek üzere yer istediklerini ancak belediyelerden arazilerin imara açılması ve çeşitli gerekçelerle olumlu cevap alamadıklarını söyledi.

Mart kapıya dayandı!
Belediyelerden olumlu cevap alamayınca dokuz ay önce Milli Emlak Müdürlüğü'ne başvurarak yer istediklerini anlatan Ceyhan "Girişimlerimiz sonucunda Milli Emlak Müdürlüğü, Konya'ya 30 kilometre uzaklıktaki Çayırbağ mevkiini gösterdi. Dokuz aydır bürokratik engellerin aşılmasını bekliyoruz. Arazinin kiralama tahsisini henüz yapamadık. Fidan dikme kampanyasının başlayacağı mart ayına kadar yetişmeyecek. Yer bulamazsak, fidan dikme mevsimi olan mart ayında fidan dikemeyeceğiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-ovasinda-fidan-dikecek-yer-yok-mu_59360.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!