Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konya'nın Altı Kayıyor Mevlânâ Müzesi'ne Acil Önlem Yolda

Ünlü mutasavvıf Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlânâ Müzesi, Konya'da tabanda yaşanabilecek her türlü deformasyona karşı koruma altına alınıyor. Kent arazisinin taban çökmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının ardından Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri harekete geçti.

Zaman Gazetesi
Konya'nın Altı Kayıyor Mevlânâ Müzesi'ne Acil Önlem Yolda

Ünlü mutasavvıf Mevlânâ Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu Mevlânâ Müzesi, Konya'da tabanda yaşanabilecek her türlü deformasyona karşı koruma altına alınıyor. Kent arazisinin taban çökmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmasının ardından Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri harekete geçti. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Yıldız, yürüttükleri proje kapsamında müzenin iç, dış mekânlar ve temele yerleştirilecek bir sistemle 365 gün izlenebileceğini söylüyor. Konya havzasının aşağı doğru her yıl birkaç santimetre kaydığına dikkat çeken Yıldız, sistemin yerleştirilmesi halinde müzenin temelinde yaşanan herhangi bir kayma, çökme, su çatlaklarından oluşan aşınmanın anında tespit edileceğini belirtiyor.

"Çok büyük bir alan her yıl bir santim tabana doğru oturuyor. Şimdi binalarda hissedilmeyebilir ama yapılan ölçümlerde bu çıkıyor." diyen Yıldız, Mevlânâ Müzesi için böyle bir tehlikenin söz konusu olmadığını; ama böyle bir kuşak arazi yapısının içinde olduklarını kaydediyor. Bunun için dikkat edilmesi ve tedbirin elden bırakılmaması gerektiğini ifade ediyor. Mevlânâ Müzesi ana binasının ve bahçesindeki şadırvanın sürekli, gerçek zamanlı ve otomatik olarak izlenmesi ve deformasyon analizinin yapılması gerekiyor. Yıldız, bu ana amacı gerçekleştirmek ve sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için müze ana binasına ve bahçeye tam otomatik ve gerçek zamanlı ölçüm ve hesap yapabilen, bu analiz sonuçlarını alarm, elektronik posta adresi gibi çeşitli vasıtalarla ilgili birimlere iletebilen bir analiz sistemi kurulacağını belirtiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, geliştirilen projenin müzeye yerleştirilmesi için ihaleye çıkacak.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/konyanin-alti-kayiyor-mevlana-muzesine-acil-onlem-yolda_86210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!