Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konya'nın Atık Suyu 2 Yıldır Tuz Gölü'ne Ulaşmıyor

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF)-Türkiye ve Aksaray Üniversitesi'nin (AÜ) yaptığı araştırmada Konya'nın günde yaklaşık 140 bin metreküplük atık suyunun 2 yıldır Tuz Gölü'ne ulaşmadığı ortaya çıktı. Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürü Ahmet Sorgun, yaklaşık 28.5 milyon dolara mal olacak Konya Atık Su Arıtma

CNN Türk
1 Konya'nın Atık Suyu 2 Yıldır Tuz Gölü'ne Ulaşmıyor

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) - Türkiye ve Aksaray Üniversitesi'nin (AÜ) yaptığı araştırmada Konya'nın günde yaklaşık 140 bin metreküplük atık suyunun 2 yıldır Tuz Gölü'ne ulaşmadığı ortaya çıktı. Konya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KOSKİ) Genel Müdürü Ahmet Sorgun, yaklaşık 28.5 milyon dolara mal olacak Konya Atık Su Arıtma Tesisi'nin sonuna yaklaştıklarını, günde yaklaşık 140 bin metreküp atık suyun çok yakında arıtılacağını söyledi.
 
Yıl sonunda faaliyete geçmesi planlanan arıtma tesisinin Konya kent merkezinden tahliye kanallarına verilerek Tuz Gölü Havzası'na akan atık suyu temizleyeceğini ifade eden Sorgun, tesis ile Tuz Gölü Havzası'nın kirlilikten kurtulacağını bildirdi. WWF-Türkiye Su Programı Alan Koordinatörü Çağrıdeniz Eryılmaz ise Konya'nın atık suyunu yıllarca Tuz Gölü'ne ulaştıran ana tahliye kanalında yaklaşık 60 kilometreden sonra su görülmediğini bildirdi.
 
"Kuraklık nedeniyle çiftçiler arıtılmamış su kullanıyor"
 
Yaptıkları araştırmada 2 yıldır yaz ve kış Tuz Gölü'ne bu tahliye kanalından su ulaşmadığını tespit ettiklerini vurgulayan Eryılmaz, "Kanalın Altınekin'e kadar olan bölümünde az miktarda su oluyor. Yetkililer yılda 50 milyon metreküp su işleyeceklerini söylüyor ama bu su nerede? Kuraklık nedeniyle çiftçiler bu kanaldan çektikleri arıtılmamış suyla ürünlerini suluyor. Genelde pancar ve sebzeler sulanıyor" dedi.
 
Eryılmaz, inşası devam eden arıtma tesisinin tarımsal sulamada kullanılan suyu arıtmış olacağını belirterek, "İnsan ve çevre sağlığı açısından risk taşıyan bu suların tarımda kullanılması çok tehlikeli ancak önlem alınamıyor. Tuz Gölü'ne artık Konya kent merkezi dışında birçok ilçe ve beldenin atık suları ulaşıyor" diye konuştu.
 
Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Semih Ekercin ise, Tuz Gölü'nü besleyen yeraltı suyunun azalması, yerüstü kaynaklarının kuruması nedeniyle son yıllarda büyük sıkıntı yaşandığını söyledi.
 
Tuz Gölü'ne ulaşan Konya ana tahliye kanalında bile artık su bulunmadığını vurgulayan Ekercin, "Bu kanala kanalizasyon ile sanayi atıkları veriliyor. Yoğun şekilde ağır metal içeren bu sular sulamada kullanılıyor. Arıtmadan sonra tamamen sulamaya verilecek. Böylece gölü besleyen son kaynak da tamamen yok olacak. Bu durum gölün kurumasını hızlandıracak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konyanin-atik-suyu-2-yildir-tuz-golune-ulasmiyor_62848.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu habrin bir gerçeği görmediğini açık seçik görüyoruz. Kapalı şehirlerde arıtmaların çalışıp çalışmadığı değil, öenmli olan Avrupa Birliğine aday bir ülkenin ne kadar yerleşme merkezinde arıtma sisteminin var olup olmadığı, bu konuda Devletin resmi bir politikasının olup olmadığı önemlidir. Çünkü arıtma sistemi olupta sıhhatli çalışan yerleşme merkezinin sayısı ne kadar. Acaba bu konuda Devlet İstatistik Enstitüsü'nün arşivinde ne kadar doğru bilgi var. Bunların açıklanması lazımdır. Medeni memleketlerde bu bilgiler önemlidir. Geçerlidir. Muassır medeniyet Atatürk'ün söylemek istediği budur. Yoksa gerisi teferrüattır. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!