Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köpek Barınağı Arazisinde İlk Raund Ümraniye'nin

Gelişmeleri değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "İhaleye fesat karıştırmışlardır" dedi. "Burası Kadıköy'ün malıdır. Biz burayı satacağız. Ümraniye Belediyesi istiyorsa gelip satın alabilir" diyen Öztürk, 'Arazi dere yatağında' iddialarını ise reddetti.

Sabah Gazetesi
1 Köpek Barınağı Arazisinde İlk Raund Ümraniye'nin

İstanbul'da 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel baskını sonrasında, dere yataklarındaki yapılaşma tartışmaları sürerken Kadıköy Belediyesi, 14 Eylül'de, ilçe belediyelerinin sınırlarını değiştiren yasayla Ümraniye sınırları içerisinde kalan Kurbağalı Dere kenarındaki 'Hayvan Barınağı' olarak bilinen araziyi satışa çıkardı. İhale duyurusu yapılan 54 dönümlük arazinin, 82 milyon 309 bin lira muhammen bedel üzerinden satışa çıkarıldığı duyuruldu.

Ümraniye Belediyesi ise arazinin "kamu yararına kullanılması zorunluluğu bulunduğu ve dere yatağına yakın olduğu" gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı için mahkemeye başvurdu. İstanbul 10. İdare Mahkemesi de aynı gün başvuruyu değerlendirerek "Kamu yararına kullanılabilir, satılamaz" gerekçesiyle gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı. Karar üzerine önceki gün yapılması planlanan ihale iptal edildi.

Gelişmeleri değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "İhaleye fesat karıştırmışlardır" dedi. "Burası Kadıköy'ün malıdır. Biz burayı satacağız. Ümraniye Belediyesi istiyorsa gelip satın alabilir" diyen Öztürk, 'Arazi dere yatağında' iddialarını ise reddetti. Öztürk şunları söyledi:

"Arazinin dere yatağıyla bir ilişkisi yok. Dere yatağından 25 metre uzaklıkta. Dere yatağı arıyorlarsa Salı Pazarı'na baksınlar. Orayı nasıl ihale ediyorlar?"

Ümraniye Belediye Başkan Vekili Mahmut Emin Mollaoğlu imzasıyla yapılan açıklamada ise "Ümraniye ilçesine dâhil edilen bu arsa Kamu Hizmet Alanı niteliği taşımaktadır. TOKİ tarafından devri yapılırken 'kamu yararına kullanılması' şartı getirilmiştir. Sel felaketinde, dere yataklarında yaşanan trajik sonuçları henüz tartışıyorken, Kamu Hizmet Alanı statüsündeki arsanın Kadıköy Belediyesi tarafından özel teşekküllere satış girişimi manidar bulunmuştur" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopek-barinagi-arazisinde-ilk-raund-umraniyenin_72520.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • O araziyi çok iyi biliyorum, barınağa defalarca gittim. Derenin hemen yanında, bir eski başbakan kardeşinin nasıl olup da inşaat izni (Ümraniye Belediyesi'nden) aldığına aklı sır erdirmediğim dere ile aynı seviyede bir sitesi, ayrıca iktidarın perde arkası destekçilerinden turizmci bir holdingin "Elit" bir sitesi ve yine Ümraniye'den inşaat izni alınmış, dere ile aynı seviyede bir çok ev, apartman işyeri var. Ümraniye Belediyesi, önce kendi verdiği yasadışı inşaat izinlerini düzeltsin, sokak ortasına inşa edilmiş bir apartmana nasıl olup da iskan ruhsatı verdiğinin hesabını versin, ondan sonra Kadıköy'ü şikayet etmeye kalkışsın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!