Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kopenhag'da Asıl Sorun, Üretim ve Tüketim Modeli Tartışılmıyor

Dünya Kadın Yürüyüşü sekretaryası koordinatörü Miriam Nobre, iklim değişikliği konferansını, herkesin, asıl sorun olan kalkınma modelini değiştirme gerekliliğini tartışmaktan kaçındığı bir "büyük çözümler fuarı"na benzetiyor.

bianet.org
Kopenhag'da Asıl Sorun, Üretim ve Tüketim Modeli Tartışılmıyor

Dünya Kadın Yürüyüşü sekretaryası koordinatörü Miriam Nobre, iklim değişikliği konferansını, herkesin,  asıl sorun olan kalkınma modelini değiştirme gerekliliğini tartışmaktan kaçındığı bir "büyük çözümler fuarı"na benzetiyor.

Brezilyalı tarım mühendisi ve feminist Nobre, Kopenhag'daki COP 15'e -Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşmasına Taraf  Ülkeler 15. Konferansı-  paralel toplanan sivil toplum örgütleri buluşması Klimaforum09'a katılmak üzere Kopehnhag'da. Nobre'nin sözcüsü olduğu, halen 71 ülkede faaliyet gösteren uluslararası kadın hakları hareketi Dünya Kadın Yürüyüşü,  2000'de kurulmuştu.

Hareketin ilk kampanyası yoksulluk ve kadına karşı şiddetle mücadeleyi hedefliyordu. 2010'da başlayacak olan üçüncü kampanyanınsa dört hedefi var: Kadınların ekonomik bağımsızlıklarına kavuşması; kadına karşı şiddetin son bulması; barış ve militarizmden arınmanın savunulması; ortak yarar ve kamu hizmetlerinin korunması ve geliştirilmesi.

Nobre ile TERRAVIVA dergisi görüştü:

Kopenhag'a hangi öneri ve taleplerle geldiniz?

Kopenhag'a Via Campesina ve Dünyanın Dostları ile birlikte iklim değişikliğine karşı -aralarında, tek ürün, tarımsal yakıt üretimi, ve örneğin karbon takası yoluyla doğanın özelleştirilmesi de olan- sahte çözümleri kınamak üzere katılıyoruz. Ayrıca, iklim borcu konusuyla ilgilenen Güney Jübilesi gibi kuruluşlarla da biraraya geliyoruz. Burada bulunuşumuzun bir telaş duygusunu bertaraf etmekle de ilgisi var. Hemen bir şey yapmak gerektiği duygusu hakim, ama bu telaş bizi sınıf, ülke ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini yok sayan kötü bir anlaşmayı kabullenmeye götürmemeli.

Hangi etkinliklere katılıyorsunuz

"Feministler İklim Değişikliği ve Çevrenin Özelleştirilmesiyle Mücadele Ediyor" başlıklı bir atölyemiz var. Burada kadınların konunun başlıca siyasal ögesi olduğu müzakereleri inceleyeceğiz. Ayrıca, çevrecilerle kadın hareketleri arasındaki bağlar ve anlaşmazlıkları ve kadınların iklim değişikliğinden etkilenme biçimleriyle, inşa ettikleri direniş biçimleri ve alternatiflerin neler olduğunu da ele alacağız. Bunların yanısıra Küresel Orman Koalisyonu ile birlikte iklim değişikliğine karşı gerçek çözümler olan gıda ve enerji egemenliği konularında ortak etkinliğimiz olacak.

Kadınlar neden iklim değişkiliği müzakerelerinini kilit politik ögeleri?

Kadın çiftçi ve balıkçıların deneyimleriyle katkıda bulunabilecekleri pek çok alan var; geleneksel gıda üretim yöntemlerini terk etmedikleri için fosil yakıtlar ve petrole bağımlı toplumlara gerçek bir seçenek sunabilirler. Öte yandan kadınların bedenlerinin parçalanması ve metalaşmasıyla arazilerin parçalanması ve metalaşması arasında bir bağıntı olduğunu söylüyoruz.

Kopenhag'daki küresel müzakerelerin gidişini nasıl görüyorsunuz?

İlk izlenimim çoğunun tarımsal yakıtlar, karbon takası vb. çözümlerini satmaya geldikleri yolunda. Herkesin soruna gerçekten değinmeksizin kendi çözümünü ötekinin gözüne sokmaya uğraştığı büyük bir fuarın içine düştüğüm duygusuna kapıldım. Oysa asıl sorun sistemde köklü değişklikler yapılması. Asıl, modelin kendisini, üretim ve tüketim örgütlenmemizi değisştirmemiz gerekiyor. Oysa burada herkes sanki asıl tartışmamız gereken, ne yapmalı sorusundan kaçınmak ister gibi görünüyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/kopenhagda-asil-sorun-uretim-ve-tuketim-modeli-tartisilmiyor_74901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!