Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprü Zammını Yargı Durdurdu

Ankara 10. İdare Mahkemesi, köprü ve otoyol geçişlerine 31 Ağustos'ta yapılan zammı, "herhangi bir ölçüye dayanmadığı" gerekçesiyle durdurdu.

Milliyet Gazetesi
Köprü Zammını Yargı Durdurdu

nkara 10. İdare Mahkemesi, 31 Ağustos'ta köprülerden geçiş ücretlerine yapılan yüzde 33.3 ve otoyol ücretlerine yapılan yüzde 20 - 50 zam oranlarını "herhangi bir ölçüye dayanmadığı, ücret ayarlamasının iç kaynak teminine yönelik olduğu" gerekçesiyle oybirliğiyle durdurdu.

Mahkeme, 7 Kasım 2006'da aldığı ara kararla davalılara, geçiş ücretlerinin belirlenmesinde esas alınan ölçülerin ne şekilde belirleyici olduğunu ve önceki zammın yapıldığı 1 Temmuz 2004'ten bu yana elde edilen gelirlerin miktarını sordu. Mahkeme bu gelirin; bakım, onarım, amortisman giderlerinin ne kadarını karşıladığını, enflasyon oranları dikkate alındığında, geçiş ücretinin ne kadar olması gerektiğinin açıklanmasını istedi.

'Otoyol maliyeti çok yüksek'
Bakanlık ve KGM ise "Otoyolların maliyeti çok yüksek, yüksek finansman kaynakları gerekiyor, gelişmiş ülkelere oranla ülkemizdeki ücretler daha düşük, yıllık enflasyon artışı yeni yapım maliyetlerini fazla yükseltiyor" diyerek zammı savundu.
Mahkeme, davalı idarelerce zam oranının belirlenmesine gerekçe olabilecek somut bir belge gönderilmediğini vurgulayarak şu kararı verdi:
"Zammın herhangi bir ölçüye dayanmadığı, ortada kapsamlı bir araştırma bulunmadığı, iç kaynak teminine yönelik olduğu anlaşılmaktadır. Ulaşım sektörünün devletin gelir artırıcı bir kalemi olarak görülmesi, gelişmiş ülkelerdeki geçiş ücretlerinin emsal alınması hakkaniyete, külfetlerin adil dağıtılması ilkelerine aykırıdır."

Fazladan 42 milyon YTL
Açtıkları davadan çıkan kararı değerlendiren CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, zamdan sonra 4 ayda vatandaşın fazladan 42 milyon YTL ödediğini savundu.
Bayındırlık Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü tebliğden itibaren 7 gün içinde itiraz edebilecek.

Karayolları: İtiraz edeceğiz
Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, zammın kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini belirterek karara itiraz edeceklerini söyledi. Turhan, kararın uygulanması için tebligatın ardından 1 aylık süre bulunduğunu ifade ederek, sürecin lehlerine değişmemesi halinde, 1 Eylül'de yapılan zammı geri çekeceklerini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopru-zammini-yargi-durdurdu_51291.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!