Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprüler Trafik Yorgunu

Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarından birisinin kopmasıyla ilgili olarak soru önergesini yanıtlayan Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Boğaz köprülerini

Akşamb>Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarından birisinin kopmasıyla ilgili olarak soru önergesini yanıtlayan Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen, Boğaz köprülerinin yoğun trafik nedeniyle yorulduğunu açıkladı.

Boğaziçi Köprüsü'nün halatlarından birinin 22 Ocak'ta kar fırtınası sırasında kopmasıyla ilgili olarak AKP Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı'nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Olaydan sonra yırtılan sacın kaynatılarak takviye edildiğini ve emniyete alındığını belirten Bakan Ergezen, köprünün uzun halatlarının bağlandığı 8 komşu plakada yapılan muayenede de herhangi bir soruna rastlanmadığını bildirdi.

Olumsuz kış koşullarının yanı sıra, halatın esas kopma nedeninin ise, aşırı trafik yükü nedeniyle 'yorulma' olduğunu söyleyen Ergezen, kırılmanın tipik bir 'yorulma çatlak' oluşumundan meydana geldiğinin anlaşıldığını söyleyerek, askı halatının şiddetli rüzgarlarda büyük salınımlar yapmasının da bunda etkin olduğunu belirtti.

YENİ ULAŞIM PROJELERİ

Her iki köprünün normal dizayn kapasitelerinin 2-3 katı yoğun trafik yükünü kaldırdığını ifade eden Ergezen, şunları söyledi: 'Köprülerde trafik yükü, toplam yükün yüzde 20-25 aralığında kaldığından, yapının statik ve dinamik davranışa etkisi açısından önemli olmamaktadır.

Ancak yoğun trafiğin, köprülerin normal seviyeleri üzerinde yıpranmasına ve yorulmasına neden olduğu da bir gerçektir. Bugünkü şartlarda trafiğin kısıtlanması mümkün olmadığından, kapasite fazlası talebi karşılayacak yeni ve büyük ulaşım projelerinin hayata geçirilmesi tek çözüm olarak değerlendirilmektedir.'

http://www.yapi.com.tr/haberler/kopruler-trafik-yorgunu_10042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!