Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Asıl Çevre Yolu'na Bak!

Kordon'a Yol Cinayettir

Kordonyolu projesini yeniden gündeme getirerek Konak Köprülü Kavşağı'nı yerel seçimden önce bitirmeyi vaat eden Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri

Yeni Asır
Kordon'a Yol Cinayettir

ordonyolu projesini yeniden gündeme getirerek Konak Köprülü Kavşağı'nı yerel seçimden önce bitirmeyi vaat eden Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan'a tepkiler çığ gibi büyüyor.

Kordonyolu projesinin kan davasına dönüştüğünü belirten EBSO Vakfı Başkan Vekili Enver Olgunsoy, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'yı projenin tüm sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmaya davet etti. Mimarlar Odası eski başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışmanı Oktay Ekinci de, Erbakan dışında Türkiye'deki 34 bin mimardan hiçbirinin Kordonyolu Projesi'ne destek vermeyeceğini belirtti. Kordon'un doldurularak tarihi dokusundan uzaklaştırıldığını belirten Olgunsoy, "TOBB'un toplantısında karşılaştığım Sabri Erbakan, bu yolu tamamlamayı, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Burhan Özfatura ve 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e bir vefa borcu olarak görüyor. Dünyanın her yerinde trafik sorunu kentin dışına çıkarak çevreyollarıyla çözülüyor. İzmir'in çevreyolları bitirilmemişken, Kordon'a yol yapmak cinayettir. Kordon'a yapılacak otoyol, deniz-insan bağlantısını koparacaktır" diye konuştu.

Bu nasıl mimar?

Mimarlar Odası Eski Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışmanı Mimar Oktay Ekinci de, her ikisi de mimar olan Bayandırlık Bakan Zeki Ergezen ve Müsteşar Sabri Erbakan'a tepki gösterdi. Erbakan'ın mimar olmasının konuyu vahim boyuta getirdiğini belirten Ekinci, zamanında projeye sadece İzmir Mimarlar Odası'nın değil, Ulaslararası ve Akdeniz Mimarlar Birlikleri'nin de karşı çıkarak bildirge yayınladıklarını hatırlattı. Mimar olan Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'in de bir Türkiye ve dünya mimarı gibi davranması gerektiğini belirten Ekinci şöyle konuştu:
"Bakan Zeki Ergezen'in Müsteşarı Sabri Erbakan'a mimarlık mesleğinin gereklerini hatırlatması gerekiyor. Sanıyorum ki, Türkiye'de yaşayan 34 bin mimardan hiçbiri bu yolu yapmayı düşünmez ve savunmaz. Ayrıca buraya harcanan para hiçbir zaman İzmir ve İzmir halkından daha değerli olamaz. Yargı kararlarına da bağlanmş olan Kordonpark Projesi'nin sürdürlmesini savunmak mimar olmak bir yana, her yurttaşın görevidir."

İzin verilemez

Türkiye'deki çevre hereketinin öncüsü, çevre bilincinin gerçekleşmesinde büyük payı olan ve daha sonra kendini fesh eden Yeşiller Partisi kurucularından ve İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi Vedat Özyavuzgil de projeye karşı çıktı. Özyavuzgil, "İzmir'in zedelenen kimliği yok edilmek isteniyor. Kordon'un son halinin ortadan kaldırılması kentsel cinayet demektir. Yapılmak istenen düzenleme basit bir yol meselesi değildir. Kimse buna izin vermemelidir. Hele hele İzmirli buna hiç geçit vermez" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kordona-yol-cinayettir_8497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!