Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kore ve Türkiye Arasındaki Ekonomik ilişkiler İvme Kazanacak

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, Kore ve Türkiye arasında bir Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) ekonomik ilişkilerin gelişmesine ivme kazandıracağını belirterek, ''Yakın bir zamanda bunu sonuçlandırmaya çalışacağız'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Kore ve Türkiye Arasındaki Ekonomik ilişkiler İvme Kazanacak

Foto: Salih Zeki Fazlıoğlu (AA)

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Kore-Türkiye CEO Toplantısı'nda, Kore ve Türkiye'yi ''kardeş ülke'' olarak tanımladı.

Türkiye'nin dünyada yaşanan krize rağmen hızla gelişen bir ülke haline geldiğine değinen Lee, gelişme hızı devam ettiği takdirde Türkiye'nin dünyada önde gelen ülkelerden biri olacağını söyledi.

Lee, Türkiye ve Kore arasındaki ekonomik ilişkilerin dengeli hale getirilmesi gerektiğine işaret ederek, ''STA ekonomik ilişkilerin gelişmesine ivme kazandıracaktır. Yakın bir zamanda bunu sonuçlandırmaya çalışacağız'' dedi.

Ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda potansiyel bulunduğunu ve işadamlarının bunun için istekli olduğunu ifade eden Lee, hükümetlerin işadamlarının önünü açması gerektiğine dikkati çekti.

Yeni Teşvik Sistemi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Türkiye ile Kore arasındaki siyasi, kültürel, tarihi ilişkilerin ekonomik ilişkilere yansımadığını kaydederek, iki ülke arasındaki dış ticaretin dengeli ve karşılıklı olarak artırılmasını istediklerini ifade etti.

İki ülke arasındaki 6,8 milyar dolarlık ticaretin yüzde 92'sinin Kore'nin Türkiye'ye ihracatından oluştuğunu dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:

''Bir araç 4 tekerlek üzerinde gider. Bizim ticaret dengemize baktığımızda araç, iki teker üzerinde gidiyor. Çünkü Türkiye tarafı Kore'ye 500 milyon dolar ihracat yaparken, Kore Türkiye'ye 6 milyar dolardan fazla ihracat yapıyor. Hem arabanın kapasitesini artıralım, hem de araba 4 teker üzerinde gitsin.''

Türkiye ve Kore'nin sektörel olarak birbirine rakip olmadığını kaydeden Çağlayan, ''Bundan dolayı birçok alanda ortak yatırım yapma ve üçüncü ülkelerde işbirliği alanları yüksek. Asıl önemli olan Türk ve Koreli firmaların birlikte üçüncü ülkelerde iş yapması'' dedi.

Çağlayan, yatırımların karşılıklı artırılması için STA'nın iki ülkenin lehine olacağına işaret ederek, Türk tarafı olarak bunun imzalanmasına hazır olduklarını bildirdi.

Yeni teşvik sistemine değinen Çağlayan, ''Bilhassa Koreli dostlarımızın sektörleriyle ilgili önemli avantajları içerecek bir teşvik sistemi hazırlıyoruz. Otomotiv, kimya, rafineri hizmetleri başta olmak üzere, elektronik, havacılık, uzay alanları teşvikte önemli yer alacak. Güney Koreli firmalar dünyada en iyi rekabeti yapabilecek olan üretim için Türkiye'yi tercih edecektir'' diye konuştu.

''Kore ve Türkiye çok alanda benziyor''

Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı Sukwoo Hong, Kore ile Türkiye arasındaki STA müzakerelerinde önemli yol alındığını ifade ederek, iki ülkenin geleceğe yönelik işbirliği yapabileceğine işaret etti.

Sukwoo, iki ülke şirketlerinin know-how ve teknolojilerini paylaşarak, üçüncü ülkelerde faaliyet gösterebileceğine işaret ederek, ''Kore ve Türkiye, çok alanda benziyor. İşbirliğinin geliştirilmesini bekliyoruz'' dedi.

Hisarcıklıoğlu: ''Karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye ve Kore ile karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirmek ve STA müzakerelerinin bir an önce tamamlanıp bitmesini istediklerini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin enerji, inşaat, savunma sanayi ve tarımda işbirliği alanları bulunduğuna değindi.

Türkiye ile Güney Kore arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) olmadığı için haksız bir durum oluştuğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''Karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz. STA müzakerelerinin bir an önce tamamlanıp bitmesini istiyoruz'' dedi.

Ortaklıklarda zorluklar yaşandığına değinen Hisarcıklıoğlu, ''Bizde ortak demek kardeş demek. Ortaklıkları kardeşliğe dönüştürmek lazım. Birbirimizle kazancı paylaşıyor olmamız lazım'' diye konuştu.

Bütün işkollarında işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Özellikle Ortadoğu'da Orta Asya'da Koreli firmalarla işbirliği yapabiliriz'' dedi.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/kore-ve-turkiye-arasindaki-ekonomik-iliskiler-ivme-kazanacak-_90679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!