Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Körfezde 'Yeni Kapak' Umudu

ABD’nin Meksika Körfezinde dev boyutta petrol fışkırtarak çevre felaketine neden olan kuyunun ağzındaki kapağı değiştirme operasyonunun ilk aşaması tamamlandı. Kuyunun ağzındaki kapağın yenisiyle değiştirilmek üzere kaldırıldığı, bu nedenle operasyonun bu aşamasında yüz binlerce litre petrolün en az iki gün boyunca doğrudan denize akacağı

Radikal Gazetesi
Körfezde 'Yeni Kapak' Umudu

BP kuyunun ağzındaki kapağı değiştirerek denize karışan petrolün önüne geçmeye çalışıyor. İşlem hassas ve zor ama umut var

ABD’nin Meksika Körfezinde dev boyutta petrol fışkırtarak çevre felaketine neden olan kuyunun ağzındaki kapağı değiştirme operasyonunun ilk aşaması tamamlandı. Kuyunun ağzındaki kapağın yenisiyle değiştirilmek üzere kaldırıldığı, bu nedenle operasyonun bu aşamasında yüz binlerce litre petrolün en az iki gün boyunca doğrudan denize akacağı açıklandı. Yeni kapağın pazartesiye kadar yerleştirilmeye çalışılacağını vurgulayan BP uzmanları, her şeyin planlandığı gibi gitmesini, kuyudan fışkıran petrolün tankerlere aktarılabilmesini bekliyor. Ancak yetkililer suyun yaklaşık 1 buçuk kilometre altında gerçekleşecek bu hassas operasyonun garantisinin olmadığını söylüyor.

Sahil Güvenlik Sözcüsü James McPherson “Kapağı taktık, bitti denilebilecek bir şey değil. Bu diş macununun kapağını kapatmak gibi basit değil” dedi. Robot denizaltılar petrolü toplayıp su yüzeyindeki gemilere yakması için göndermek amacıyla haziran başında sızıntının tepesindeki kapağı kaldırmıştı. BP kaldırılan kapağın yerine şimdi yeni ve daha sıkı bir kapak takmayı planlıyor.

Testler yeni kapağın petrolün baskısına dayanabildiğini gösterirse ve kapak işe yararsa Körfez bölgesi 11 kişinin öldüğü Deepwater Horizon platformunun 20 Nisan’da patlamasından bu yana en iyi haberi alabilir. BP ağustos ortasında da basınç düşürücü yan kuyular açıp 1600 metre derinliğe çimento dolgusu indirmeyi planlıyor. Dev fışkırmaya kalıcı çözüm sağlamaya yönelik çalışmaların tamamlanması  haftalarca sürecek. (aa, ap)

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/korfezde-yeni-kapak-umudu_80888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!