Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Körfeze ‘Dipten’ Çözüm

Dip temizliği konusunda Hollanda’da inceleme başlattıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, arıtmasız son 5 beldede ‘kökten çözüm’ için kanalizasyon sistemini bir yıl içinde bitireceklerini kaydetti.

Cumhuriyet Ege
Körfeze ‘Dipten’ Çözüm

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaz aylarıyla birlikte kentin en çok şikayet edilen konularının başında gelen körfez kokusu ve arıtmasız turizm beldeleriyle ilgili harekete geçtiklerini söyledi. Körfeze akan derelerin döküldüğü noktalardaki çamurların temizlenmesi konusunda protokol devri yaptıkları Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) yetersiz kaldığını, bu nedenle denizin dibinden vakumla çalışan sistem kuracaklarını belirtti. “Dipten temizlik” için Hollanda'da incelemede bulunacaklarını bildiren Kocaoğlu, “Türkiye'de ileri biyolojik arıtma konusunda da şampiyonuz” dedi.

Özdere’ye bindirme

Turizm beldelerindeki arıtma sıkıntısı, özellikle Özdere'deki fosseptik döküm alanının kapatılmasıyla gündeme gelmişti. Özdere'nin bağlı olduğu Menderes'in Belediye Başkanı Ergun Özgün, ilçede altyapı ve kanalizasyon sistemi bulunmadığını belirterek, “Özdere Çukuraltı Mahallesi'ndeki fosseptik döküm alanı, çevre ve orman il müdürlüğü tarafından, yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle uygun bulunmadı. İZSU Genel Müdürlüğü de yeni döküm alanı olarak Tekeli Mahallesi ve Gaziemir'i tarif etti. 70 kilometre uzaklıktaki döküm alanına ulaşım bedeli haftalık 200-250 liraya mal oluyor, çünkü bir ev haftada en az 3 defa fosseptik çektiriyor. Bu da aylık bin lira gibi bir rakama karşılık geliyor. Soruna acilen çözüm bulunmalı” demişti.

Büyükşehir belediyesinin elindeki tüm vidanjörleri bölgeye göndererek “bindirme” yaptığını bildiren Kocaoğlu ise, bugünlerde tek fosseptik çekim ücretinin 40-60 lira liraya dek düştüğünü söyledi. Atıkların Seferihisar ve Tekeli'de deşarjının sağlandığını, çok sıkışılması durumunda Ürkmez Doğanbey'deki doğal arıtma sisteminin de değerlendirildiğini vurgulayan Kocaoğlu, sorunun kökten çözümü için Özdere'de arıtma tesisi kuracaklarını belirtti. Henüz tamamlanmamış arıtma yatırımlarıyla ilgili de şu bilgileri verdi:

“Şimdi Özdere'deki askeri tesislerin karşısında yer bulduk. İhaleye çıkıyoruz. Ürkmez Doğanbey arasında bir vatandaştan 10 dönüm arazi satın aldık. Orası turizm planına dahil olduğu için bakanlıktan görüş istedik. Bunun sonuçlanmasıyla birlikte oradaki de ihaleye çıkarılıp yapımı tamamlanacak. Arıtmasız bölgelerden Yeni Foça'da da yeni bir alan bulduk. Hazine'den arazi tahsisini aldık. SİT bölgesi olduğu için, kuruldan da olumlu görüş verildi, ihalesine çıkıyoruz.

Helvacı-Türkeli-Buruncuk arıtması için de yer bulundu, kısa bir sürede ihaleye çıkılıyor. 5. arıtma için de Torbalı Hasköy yakınlarında bir yer bulduk. Onun da ihalesine çıkıyoruz. Bir yıl içerisinde bu arıtmasız beş bölgenin sorunları çözülecek. Ürkmez, Doğanbey, Gümüldür ve Özdere'nin kışlık nüfusu 50 bin, yazlık nüfusu ise 150 binin üzerine çıkıyor. Biz göreve geldiğimizde sadece 3 arıtma vardı. Daha sonra Tekeli, İYTE, Urla, Seferihisar, Yazıbaşı, Ayrancılar, Torbalı, Bayındır, Kemalpaşa ve diğer yerlerdeki arıtmaları yaşama geçirdik. İZSU'nun şu anda Foça'daki hariç hiçbir borcu yok. Türkiye'de ileri biyolojik arıtma konusunda şampiyonuz.”

Devir sona eriyor

İzmir Körfezi'ne dökülen derelerle ilgili de zaman zaman koku şikayeti geldiğini anımsatan Kocaoğlu, derelerin döküldüğü noktalardaki çamurların temizlenmesi konusunda DLH'yle protokol devri yaptıklarını anımsattı. Ancak DLH'nin çamurları temizlemede yetersiz kaldığını belirterek, “Asıl işimiz körfezin temizliği. Ancak DLH ekipmanlarıyla bu iş olmuyor. Bu nedenle denizin dibinden vakumla çalışan sistemler almak için Hollanda'da incelemede bulunacağız. Ayrıca Torbalı'da yaşama geçirmek istediğimiz çöp bertaraf tesisiyle ilgili de, uzman bir heyetle Almanya'nın Düsseldorf kentine gideceğiz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfeze-dipten-cozum_81518.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!