Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Koru-kullan' Gelişti, 53 Turizm Yatırımına Vize Çıktı

Ormanlarda turizme ayrılacak alanı il bazında binde 5’le sınırlayan tasarı,TBMM’de kabul edildi. Yasaya göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine durdurulan 53 yatırım, yeni şartlarla kaldığı yerden devam edebilecek.

Hürriyet Gazetesi
'Koru-kullan' Gelişti, 53 Turizm Yatırımına Vize Çıktı

Ormanlarda turizme ayrılacak alanı il bazında binde 5’le sınırlayan tasarı, dün TBMM’de kabul edildi. Yasaya göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine durdurulan 53 yatırım, yeni şartlarla kaldığı yerden devam edebilecek.

Turizmi Teşvik Yasası’nı değiştiren düzenleme, Meclis Genel Kurulu’nda "koru-kullan" ilkesini geliştiren yeni değişikliklerle kabul edildi. 2004’te çıkarılan yasa hükümleri Anayasa Mahkemesi’nce "Ormanların korunmasında daha öncelikli kamu yararı vardır" gerekçesiyle iptal edilmişti. Yasaya göre, yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri yüzde 30’u aşamayacak. Turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının 3 katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve 3 yıllık bakım bedeli, yatırımcı tarafından Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Üzerinde ağaç olmasa ve hiçbir ağaç kesilmese bile, bu şartlar orman sayılan araziler için de geçerli olacak. Bu para, ağaçlandırma ve bakım giderlerinde kullanılacak. Turizm işletme belgesinin iptaline de sınırlama getirildi. Bir yıl içerisinde üç kez idari para cezasını gerektiren bir fiilden dolayı belge iptal edilemeyecek.

Tünel müşteri bırakmadı, Bolu Koru Otel kapanıyor

TEM yolu Bolu Dağı Tünelleri’nin geçen yıl tamamlanarak ulaşıma açılmasının ardından, D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişi sadece tankerlerin kullandığı yol haline geldi. Tünelin açılmasının ardından Bolu Dağı’nda bulunan et restoranları ve dinlenme tesisleri bir bir kapanırken, yol üzerinde konaklamak ve doğa ile iç içe olmak isteyenlerin mekanı olan 4 yıldızlı Koru Otel de müşteri sıkıntısı çekmeye başladı. Koru Otel, 139 olan personel sayısını geçen aylarda 39’a kadar indirirken, yaşanan sıkıntı üzerine otelin kapatılması kararlaştırıldı. Otel, yaz aylarında sadece futbol takımlarının kampı için geçici süre açık olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koru-kullan-gelisti-53-turizm-yatirimina-vize-cikti_61399.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!