Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Koruma’dan Yargı Korudu!

Çanakkale İdare Mahkemesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma İl Kurulu tarafından önce “cumhuriyet dönemi mimari eseri” olarak tescillenen, daha sonra ise SİT kararı bozulan Çanakkale Devlet Hastanesi binasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Cumhuriyet EGE
‘Koruma’dan Yargı Korudu!

Çanakkale İdare Mahkemesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma İl Kurulu tarafından önce “cumhuriyet dönemi mimari eseri” olarak tescillenen, daha sonra ise SİT kararı bozulan Çanakkale Devlet Hastanesi binasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Kentin mimari dokusunu ve kültür yapısını korumakla yükümlü olanlar, görevini layıkıyla yapmayıp kendilerini oraya getirenlere siyasi diyet ödemeye kalkınca, gereğini mahkeme yapmıştır” dedi.

Çanakkale'deki koruma kurulu, geçen şubat ayında binayı cumhuriyet dönemi eseri olarak tescillemişti. Kurul yönetiminin değişmesinin ardından ise nisan ayında SİT kaldırılarak bina imar rantına açılmıştı.Bunun üzerine idare mahkemesine başvuran Çanakkale Belediyesi, devlet hastanesinin tescilinde ısrar etti. Belediye avukatları, hastanenin hemen bitişiğinde yeralan Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Halk Bahçesi gibi yapıların koruma altına alındığına dikkat çekerek, hastanenin de de aynı statü ve özellik içerdiğine vurgu yaptı.

Mimarlar odası, Çanakkale Çevre Platformu, inşaat mühendisleri odası meslek ve sivil toplum örgütleri de kurul kararına “TOKİ’ye peşkeş çekilecek” endişesiyle karşı çıkmışlar, CHP Çanakkale İl Başkanlığı da “Hastaneme dokunma” başlıklı imza kampanyası başlatmıştı.

Belediyenin başvurusunu değerlendiren idare mahkemesi, koruma kurulunun kararının yürütmesini durdurdu. Yürütmeyi durdurma kararında şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Devlet Hastanesi, cumhuriyet dönemi mimarlığının birinci dönemden ikinci döneme geçiş yıllarında yapılmıştır. Kentin ilk devlet hastanesidir ve civarında tescilli Halk Bahçesi ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu gibi taşınmazlar bulunması nedeniyle alandaki bütünlüğün bir parçasıdır. Koruma kararının kaldırılmasında bu hususların aksini ortaya koyan inceleme, araştırma, bilgi ve belgelerin bulunmadığı anlaşılmıştır. Davaya konu yapının tescil edilmesine gerek olmadığı yolundaki Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yürütmeyi durdurma kararının ardından yaptığı açıklamada, “Kentin mimari dokusunu ve kültür yapısını korumakla yükümlü olanlar görevini layıkıyla yapmayıp kendilerini oraya getirenlere siyasi diyet ödemeye kalkınca gereğini mahkeme yapmıştır. Umarım bu ara karardan bir sonuç çıkarılmıştır. Kimse kendini hukukun üzerinde görmesin. Biz bu kentin rantını ancak kent yararlılığı varsa açarız. Birey rantına kapalı olduğumuzu sağır sultan duydu. Ben adamlarımı koyarım, yasanın orasını, burasını çimciklerim sonra da yandaşlarıma dağıtırım anlayışı ancak muz cumhuriyetlerinde geçerlidir. Hukuk devleti böyle bir şeyi kaldırmaz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korumadan-yargi-korudu_71667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!