Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köster Türkiye 15. Yılında Geleceğe Umutla Bakıyor

Bu yıl Türkiye'de 15. yılını arkada bırakan Köster Yapı Kimyasalları A.Ş., Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı'nda yenilikçi ürünleriyle dikkat çekti. Türkiye pazarına yıllardır kendileriyle özdeşleşmiş nitelikli ürünler sunduklarını anlatan Köster Türkiye Satış Müdürü Selahattin Özüpek, Fuar'da da ısı yalıtımı sektörünü farklı bir boyuta taşıyacak

yapi.com.tr
1 Köster Türkiye 15. Yılında Geleceğe Umutla Bakıyor

u yıl Türkiye'de 15. yılını arkada bırakan Köster Yapı Kimyasalları A.Ş., Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı'nda yenilikçi ürünleriyle dikkat çekti. Türkiye pazarına yıllardır kendileriyle özdeşleşmiş nitelikli ürünler sunduklarını anlatan Köster Türkiye Satış Müdürü Selahattin Özüpek, Fuar'da da ısı yalıtımı sektörünü farklı bir boyuta taşıyacak 'organik sıva' dönemini başlattıklarını söyledi. "Artık ısı yalıtımının nitelikli ürünlerle ve uygulamalarla, uluslararası standartlar dikkate alınarak büyümesi gerçeğini görmemiz gerekiyor" diyen Selahattin Özüpek, öncü olma rollerinin bundan sonraki süreçte de devam edeceğini belirtti. Özüpek, kriz ortamının da önemli fırsatlar sunduğuna değinerek, "Tüm yaşamsal faaliyetlerimizi krize bağlayamayız" diye konuştu.

MesutT: 2009 sizin için nasıl bir yıl oldu?

Mevcut durum 2008’in son dönemlerinde de kendini belli etmişti; 2009’un Mart ayına kadar da krizin etkileri oldukça derinden hissedildi. Tabi sezonun açılıyor ve mevcut projelerin devam ediyor olması, piyasayı biraz hareketlendirdi. Dolayısıyla bütün sektör temsilcilerinin de milat olarak gördükleri İstanbul Yapı Fuarı, herhalde hepimize bir sinerji kazandıracak. Yeni yatırımların ve mevcut yatırımların devamı düşünüldüğünde, ikinci altı ayda biraz daha iyimser bir yapının oluşabilmesi söz konusu. Ancak en önemli sıkıntının finansal yapı olduğunu söyleyebiliriz. İstikrarsız bir finansal yapı, sektörü ve sektör temsilcilerini olumsuz etkiliyor.

MesutT: Ekonominin başındaki isimlerin hala çok iyimser olmalarını nasıl karşılıyorsunuz?

Siyasi iradenin iyimser olması bir tarafa,  krizin ve özellikle dolaylı etkilerinin 2011 yılına kadar süreceği kanaatindeyim. Ayrıca söylenilenlerden çok ortada reel sektör gerçeği bulunuyor. Doğrudan desteklenen sektörlerde dahi sıkıntılar bitmiş değil. Ancak tüm yaşamsal faaliyetlerimizi krize bağlayamayız. Bu koşullar pek çok fırsatlarda sunuyor. Daha önce yaptığımız mülakatlarda da ifade ettiğim, Köster olarak Türkiye’de büyüyor olmamız bize daha çok moral veriyor. Elbette bundan sonraki süreçte de iyimser olacağız. Planlamalarımızı krizi ve etkilerini göz önünde bulundurarak gerçekleştireceğiz.

MesutT: Nasıl bir strateji oluşturdunuz?

Hedeflerimizi yıllık periyotlara yaymak yerine, daha geniş projeksiyonlarla ele alıyoruz. Kendi vizyonumuz ile sektörde öncü olma rolümüz bundan sonraki süreçte de devam edecek. Türkiye’de geçirdiğimiz 15 yıl bizi hem marka bilinirliği hem de marka güvenirliği açısından çok önemli bir noktaya getirdi. Dolayısıyla bundan sonraki süreç bizim için daha büyük hedefler koyabilme anlamını taşıyor.

MesutT: Fuarda hangi yenilikleri sergilediniz?

Köster, dünyadaki en geniş ürün ve ürün grupları olan şirketlerden biri konumunda. Türkiye’de de yıllardan beri bizimle özdeşleşmiş nitelikli ürünler üretiyoruz. Kalitenin ifade edildiği her yerde Köster’den bahsediliyor olması elbette mutluluk verici. Avrupa’yla eş zamanlı olarak Türkiye’de konumlandırdığımız ürünlerimiz bulunuyor. 2009 İstanbul Yapı Fuarında da yeni ürünlerimizin lansmanlarını başlatıyoruz. Büyüyen ısı yalıtımı pazarında, çimento esaslı yapıştırıcı ve sıva ürünlerinden farklı ürünlerle Türkiye’yi tanıştırıyoruz. Bu konudaki uzmanlığımızı ortaya koyarak, ısı yalıtımı sektörünü farklı bir boyuta taşıyacak 'Organik Sıva' dönemini başlatıyoruz. Bu ürün ısı yalıtımı sektöründe bir dönüm noktası oluşturacaktır. Artık ısı yalıtımının nitelikli ürünlerle ve uygulamalarla, uluslararası standartlar dikkate alınarak büyümesi gerçeğini görmemiz gerekiyor. Sektörümüze yeni bir soluk getirecek Organik Sıva, pratik ambalajıyla herhangi bir karıştırma işlemi yapmaksızın ambalajı açıldıktan sonra direk olarak uygulanıyor, hem düşük sarfiyatlı, hem yüksek mukavemet değerlerine sahip, hem de su geçirimsiz özellikleriyle farkını ortaya koyuyor. Diğer yeni ürünlerimiz içerisinde Poliüretan Enjeksiyon ürünlerimizle güçlendirme imalatlarında spesifik çözümler sunuyoruz.  Ürün portföyümüze yeni eklediğimiz Akışkan Grout Harçlarımızla alternatifler oluşturuyoruz. Yine Akrilik Dış Cephe Macunları, Su Bazlı Astarlarla cephelere yönelik ürün portföyümüzü genişlettik. Ayrıca üzerinde önemler durduğumuz ve perakende sektöründe liderliğimizi pekiştirecek, Anti Küf Sistemi ile tüm evlere girmeyi hedefliyoruz.

MesutT: Enerji verimliliğini merkezine alan yeni yasal düzenlemeler gündemde. Sizce sektör bunlardan nasıl etkilenir?

Mutlaka olumlu etkilenecektir. Özellikle yaşadığımız doğalgaz krizleri, tüketiciyi de bilinçlendiriyor. Ayrıca doğalgaz giderlerinin astronomik seviyelerde olması yasal düzenlemelerin önünü açıyor. Bu konuda gelişmiş ülkelerdeki şekliyle standartların ele alınması ve Türkiye’de yarar sağlayacak yapıda tanzim edilmesi her yönüyle sektörümüze yarar sağlayacaktır.

MesutT: Yılın kalan bölümünden beklentileriniz nedir?

Türkiye’de geçirdiğimiz 15 yılla birlikte hedeflerimizi daha da büyüttük. Özellikle bölgeler düzeyinde yeni bir yapılanma içerisindeyiz. Köster olarak insan kaynaklarını daha dikkatle yönettiğimiz bir sürece giriyoruz. Bölgesel etkinliklerimizi arttırmak ve ulaşamadığımız pazarlara girmek en önemli önceliklerimiz. Ürün gruplarımızı, proje ve perakende olarak konumlandırdık. Burada sektörü kucaklayan; bayileriyle sektörün hemen hemen tüm katmanlarına hitap edebilecek bir Köster hedefliyoruz. Bunun da büyümemizin doğal bir açılımı olacağını düşünüyoruz.

MesutT: Birçok büyük uluslararası firma, Ortadoğu, Avrasya vs. pazarlarındaki operasyonlarının merkezini Türkiye’ye kaydırıyor. Sizin için de böyle bir gelişme söz konusu mu?

Irak, Suriye, Kıbrıs, Türki Cumhuriyetler, Köster Türkiye’nin sorumluluğunda olan bölgeler. Bugün, çevre ülkelere ve hatta Hindistan’a kadar teknoloji ulaştırabilecek noktaya geldik. Teknolojik altyapımızla bölgesel hizmet vermeyi önemsiyoruz. İyimserliğimizin temelinde de bu var. Ulaşılamayan pazarlara ulaşmak, alternatifler üretmek ve yeni vizyonlar geliştirmek öncelikli hedeflerimiz.

MesutT: Şu ana kadar alınan önlemleri ve teşvik paketlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yetersiz olduğunu söylemem herhalde sürpriz olmayacaktır. Sektörümüzün sıkıntılarını hepimiz biliyoruz. Teşvik paketleri maalesef inşaat sektörünü ve buradan hareketle alt sektörlerini de kapsamıyor.

MesutT: Eğer karar verici siz olsaydınız öncelikleriniz ne olurdu?

Sektörün daha sağlıklı bir yapıya kavuşması ve daha stabil bir yapı için mevzuat çalışması yapılabilir. KDV indiriminin ivme kazandıracağı gerçeği ile böyle bir revizyona gidilmelidir. Sektörümüzü ve yan sektörleri direk etkileyen akreditasyon devlet desteği ile daha nitelikli bir yapıya kavuşturulmalıdır. Kayıt dışı üretimin sektörümüze verdiği zararları gidermek amacı ile standartları kontrol edebilecek akreditasyon kuruluşları tanzim edilmelidir. Bu şekli ile ifade ettiğim maddeleri elbette çoğaltmak mümkün. Ancak bu doğrultuda adımlar atılarak her kriz ortamında etkilerinin en çok hissedildiği sektör olmanın dışına çıkılabilir.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/koster-turkiye-15-yilinda-gelecege-umutla-bakiyor_69361.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben bayiliğinizi almak istesem ısparta'da bayiliğiniz var mı? varsa bana kaç liraya mal olur teşekkürler iyi günler dilerim. idocan.xL@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!