Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kötü Haber: Ekonomi Yüzde 7, İnşaat Sektörü Yüzde 21 Küçüldü

2009 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 7 küçüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yılın ikinci üç aylık döneminde GSYH cari fiyatlarla 228.817 milyon TL oldu. GSYH’nın dolar bazında değeri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşüşle

yapi.com.tr
Kötü Haber: Ekonomi Yüzde 7, İnşaat Sektörü Yüzde 21 Küçüldü

2009 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla yüzde 7 küçüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre yılın ikinci üç aylık döneminde GSYH cari fiyatlarla 228.817 milyon TL oldu. GSYH’nın dolar bazında değeri  ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 düşüşle 145,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece ilk altı aylık küçülme oranı yüzde 10,6 oldu.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde GSYH sabit fiyatlarla yüzde 2,8, ilk altı aylık dönemde ise yüzde 0,9 büyümüştü.

Bu yılın tamamında ekonomide yüzde 4 büyüme öngörülmüş, bu rakam daha sonra yüzde 3,6 küçülme olarak revize edilmişti. Ancak açıklanması beklenen Orta Vadeli Plan’da bu rakamın da yine eksiye doğru revize edilmesi bekleniyor.

2009’un ikinci çeyreğinde yüzde 21 küçülen inşaat sektörünün ilk 6 aylık küçülme oranı yüzde 19,9, cari fiyatlarla değeri ise 19 milyar TL oldu. İkinci üç aylık dönemde yüzde 24,6 küçülen sabit sermaye yatırımlarının ilk altı aylık küçülme oranı ise yüzde 26 olarak gerçekleşti. Yılın ilk yarısını kamu inşaat yatırımları yüzde 16,7 büyüme, özel sektör inşaat yatırımları ise yüzde 29,9 daralma ile kapadı. Bu dönemde toplam inşaat yatırımı cari fiyatlarla 38,5 milyar TL değerinde gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kotu-haber-ekonomi-yuzde-7-insaat-sektoru-yuzde-21-kuculdu_72269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!