Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köyde Kültür Alışverişi

‘Farklılık’ların tamamlayıcı olduğunu vurgulamak amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleşen ‘Buluşma Noktası’ projesi, geçen hafta beş ülkeden çok sayıda katılımcıyı Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Büyükhüsun köyünde buluşturdu.

Cumhuriyet Gazetesi
Köyde Kültür Alışverişi

‘Farklılık’ların tamamlayıcı olduğunu vurgulamak amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleşen ‘Buluşma Noktası’ projesi, geçen hafta beş ülkeden çok sayıda katılımcıyı Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Büyükhüsun köyünde buluşturdu.

Ece Pazarbaşı ve Esra Aysun’un başını çektiği güncel sanat oluşumu CUMA’nın ilk projesi ‘Buluşma Noktası’nın temelleri, sanatsal üretim güçlerini, varsayılan mekânı ‘kent’ten alıp daha küçük yerleşimlere götürme hedefiyle 2007’de Çanakkale’nin Gürpınar köyünde atılmış. Bu CUMA’nın ilk projesi, ancak Pazarbaşı ve Aysun kültür-sanat piyasasında hayli deneyimli; bundan önce Aysun Tiyatro Dot, Açık Toplum Enstitüsü ve Yeditepe’de; Pazarbaşı ise Proje 4L, Pera Müzesi ve Platform Garanti’de yıllar harcamış.

Köylü çok memnun

Bir hafta süren etkinliğin ardından köylüler son derece memnun olduklarını söylüyorlar. Köyün tek bakkalı Mehmet Ali Çelik’e göre dilini bile bilmedikleri bu insanları ayakta alkışlayabilmeleri tam bir başarı öyküsü. Köy meydanını çevreleyen birkaç binada, tasarımdan kadın-çocuk sağlığına, sinemadan müziğe ve fotoğraftan yöresel yemekler ile halk danslarına uzanan bir dizi atölye çalışması devam ediyor bütün gün. Akşamları ise köy kahvesinin yanında sırtını Midilli manzarasına dönen insanlar, film gösterimleri ve konserlerle eğleniyorlar. Civar köylerin de katılımıyla tabii!

Geniş Açı Fotoğraf Atölyesi’nden Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’ün fotoğraf atölyesi artık kullanım dışı olan Büyükhüsun İlkokulu’nda. Hollandalı Bom Design’ın tasarımcı ikilisi, Rotterdamlı Michael Bom ve Anthonia Deurloo ile İtalyan kültür yöneticisi Paolo De Guidi; Arda Tunçman öncülüğündeki tasarım atölyesindeler bütün gün. Etkinlik teması olan ‘geri dönüşüm’ün en çok ön plana çıktığı yer belki de burası; tüm gün ayran kutusundan kolye, atıl durumdaki bir sürü çerçöpten lambalar, kalemlikler, sandalyeler yapmakla uğraşılıyor. Çocukların gözdesi ise çağdaş dans uzmanı Özlem Alkış ile etkileşimli bir Hareket Orkestrası projesine imzasını atan Ekmel Ertan.

Statükocu tutumu kırmak

Yunanistan’ın Midilli adası ile Ayvalık yarımadasına hâkim bir tepede konuşlanan, iki yüze yakın hanesi, taş yapıları, tertemiz havası ve eşsiz manzarasıyla Çanakkale ili Ayvacık ilçesine bağlı bir köy Büyükhüsun. Etkinlik, Bilsar’ın CEO’su Selman Bilal’in önerisiyle bu sene buraya taşınmış. Bilsar projenin ana sponsoru. Selman Bilal’in etkinliğin her evresinde nasıl maddi ve manevi destek sağladığını anlatıyor ikili uzun uzun.

Sanat dünyasının kronikleşmiş, ayırımcı, tekelci ve yekten statükocu tutumunu kırmak amacındaki bu tasarıyı doğuran, kültür sanat dünyasının fazlasıyla İstanbul odaklı oluşunun ikiliye verdiği rahatsızlık. Pazarbaşı’na göre ‘şehirli’ kendini ispatlamak zorunda olmadığı bu yere gelirken, maskelerini şehirde bırakıyor.

İkili köyde ‘kentli bir monolog’dan çok ‘kültürler arası bir diyalog’ oluşturmayı hedefliyor. Özellikle bir yerleşim yerini görünür kılmak ile bölgede zorunlu soylulaştırma başlatmak arasındaki ince çizgi konusunda temkinliler. Muhtar Raif Ermiş ise devamını istiyor etkinliklerin. “Düşünüyorum, belki bu sinema perdesinden ben de alırım bir tane, güzel oluyor böyle film izlemek” diyor muhtar; “Bir çöpe bile farklı bakacağız artık sayelerinde”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koyde-kultur-alisverisi_71615.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!