Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Meclis'te Satılık Köy

Köylü Milletin Efendisidir!?

En son Elazığ'da meydana gelen depremde kerpiç evlerin yıkılmasıyla gündeme gelen, köylerin yapılaşma ve altyapı sorunları, başka örneklerle de su yüzüne çıkıyor.

BirGün Gazetesi
Köylü Milletin Efendisidir!?

En son Elazığ'da meydana gelen depremde kerpiç evlerin yıkılmasıyla gündeme gelen, köylerin yapılaşma ve altyapı sorunları, başka örneklerle de su yüzüne çıkıyor.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ''borçlarını ödeyemediği için köylerini satmak isteyen'' Ardahan Dereyolu Köyü muhtarı ve beraberindekilerle basın toplantısı yaptı. Muhtar ve 2 köylü basın toplantısı sırasında ''Borcumuzu Ödeyemedik Köyümüzü Satıyoruz'', ''Ardahan Göle İlçesi Dereyolu Köyü Satılık'', ''Satılık Köy'' yazılı pankart açtı. CHP'li Öğüt, Dereyolu Köyü'nde 1985 yılında yapılan kadastro çalışmalarında köylülerin bin yıldır kullandığı arazilerin Hazineye yazıldığını, topraksız kalan köylülerin perişan olduğunu söyledi. Maliye Bakanlığının topraklar için toplam 3 milyon lira (hane başı 3 bin lira) kira istediğini anlatan Öğüt, köylülerin bu paraları ödeyemediği için kredi, yeşil kart, doğrudan gelir desteği gibi hizmetlerden yararlanamadığını anlattı.

'Çözüm Gelmezse Kendimizi Yakarız'

Öğüt, konunun çözümü için 7 yıldır uğraştığını belirterek, bu konuda bir de kanun teklifi verdiğini hatırlattı. Köylülerin Meclisin önünde kendilerini yakmak istediğini öne süren Öğüt, kendisinin bunu önlediğini ve basın toplantısıyla konuyu gündeme getirmeye razı ettiğini söyledi. Köy Muhtarı Ekrem Işık da bin yıldır kullandıkları topraklarının Hazineye kaydedilmesi sonucu mağdur olduklarını, 350 haneli köyün göçler yüzünden 81 haneye düştüğünü ifade etti. Işık, köylülerin perişan olduğunu dile getirerek, ''Bu konunun çözülmesini bekliyoruz. Çözüm bulunmazsa, Meclisin önünde kendimizi yakacağız'' dedi.

Suya Hasret Bir Sınır Köyü

Van'ın Başkale ilçesine bağlı, Türkiye'nin İran sınırı yakınlarındaki Güvendik Köyü'nde yaşayan yurttaşlar, su şebekesinin yanlış döşenmesi nedeniyle, su ihtiyaçlarını karşılarken büyük sıkıntı çektiklerini belirtiyor. Güvendik Köyü muhtarı Remzi Demir, evlerinde at ve katır besleyen ailelerin şanslı olduğunu belirterek, “Atı ve katırı olanlar su bidonlarını bu hayvanlara yükleyerek taşıyor, olmayanlar ise bidonları sırtlarında taşımak zorunda kalıyor” dedi.

Köye su şebekesi çekilmesi için Kaymakamlığa ve İl Özel İdaresine defalarca müracaatta bulunduklarını vurgulayan Demir, müracaatın ardından İl Özel İdaresi tarafından 2 yıl önce köylerine su şebekesi çekildiğini, ancak şebekenin yanlış döşenmesinden dolayı kullanılmadığını ifade etti. Demir, yanlışın giderilmesi için İl Özel İdaresine bilgi vermelerine rağmen herhangi bir çalışma yapılmadığını ve su şebekesine harcanan onca paranın boşa gittiğini kaydetti. Köyün sorunlarının sadece susuzlukla sınırlı kalmadığını anlatan Demir, köyde yol, elektrik, sağlık ocağı ve okul sıkıntısı da yaşandığını, ancak en önemli sorunlarının susuzluk olduğunu dile getirdi.

Banyo İhtiyaçları Bile Askıda

Evine su götürmek için çeşme başında bekleyen Özge Demir ise günün büyük bölümünün eve su taşımakla geçtiğini bildirerek, “Bizim yük hayvanımız olmadığı için su bidonlarını omuzlarımızda taşıyoruz. Her gün su taşımaktan omuzlarımız ağrıyor. Köyümüz de ilçeye uzak olduğu için hastaneye dahi gidemiyoruz” dedi.

Evlerinin köy çeşmesinden 2 kilometre uzakta olduğunu anlatan İsmail Can da banyo ihtiyaçlarını bile taşıma suyla karşıladıklarını, sık banyo yapamadıklarını ve tüm köy halkının zor durumda olduğunu anlattı. İlçe Kaymakamı Yunus Kalaycı ise konunun Van Valiliği ve İl Özel İdaresine bildirildiğini, ödenek çıkması halinde köylerdeki içme suyu sıkıntısının giderileceğini kaydetti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/koylu-milletin-efendisidir_78477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!