Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Koza'dan 'Yayılmacı' Girişim

Kesinleşmiş yargı kararlarına karşın hükümetlerin çıkardığı yeni izinlerle işletmesini sürdüren Bergama Ovacık Altın Madeni'nin, kapasitesini arttırma yoluna gitmesi, hukuk devleti ilkesini çiğneyen yeni bir girişim olarak değerlendiriliyor.

Cumhuriyet EGE
Koza'dan 'Yayılmacı' Girişim

esinleşmiş yargı kararlarına karşın hükümetlerin çıkardığı yeni izinlerle işletmesini sürdüren Bergama Ovacık Altın Madeni'nin, kapasitesini arttırma yoluna gitmesi, hukuk devleti ilkesini çiğneyen yeni bir girişim olarak değerlendiriliyor. Koza Altın işletmesi tarafından çalıştırılan madenin, mahkeme görüşü doğrultusunda kapatılması gerektiğini savunan kesimler, kapasite arttırım kararının Bergama'dan, Dikili'ye kadar olan bölgenin yok oluş sürecine bırakılması anlamı taşıdığını vurguluyorlar.

Kaz Dağları
Uzun yıllar önce ilk olarak Bergama Ovacık'ta maden işletmesi açan çokuluslu şirketlerin yerini İslami kimliğiyle öne çıkan Koza Altın Firması aldı. Koza Altın, bölgedeki varlığını daha geniş alana yaymak için girişimlere başladı. Bu anlamda gözlerini bölgedeki diğer maden kaynaklarına diktiler. Fıstık çamı üreten ve milyonlarca çam ağacı barındıran Kozak Yaylası'nda, altın madeni işletmek için girişimlere başladılar. Yetmedi, Türkiye'nin evrensel kültür mirasına armağan ettiği milli park statüsündeki Kaz Dağları'nın değişik noktalarında da aynı yöntemi izleyerek, madencilik adı altında bölgenin yok oluş sürecini başlattılar. Havran-Küçükdere'de açtıkları maden ocakları nedeniyle daha şimdiden zeytin ağaçlarının kesilmesine başlandı.

Koza Altın, şimdi bu yeni yerlerden çıkaracağı maden cevherini Bergama Ovacık'taki maden işletmesinde ayrıştırmayı planlıyor. Bunun için Ovacık'taki madenin kapasitesini arttırmanın yoluna gidiyor. Firma salt işletme değil, atık depolama tesisinin de kapasitesini arttırmak için girişimlerini sürdürüyor. Bu anlamda dün yöre halkını bilgilendirme adı altında ÇED tanıtım toplantısı düzenlendi.

Doğal ortamın bozulmaması, halkın ve çevre sağlığını korunması amacıyla yöredeki siyanürlü altın işletmelerine karşı çıkan EGEÇEP üyeleri ise söz konusu toplantının yasal dayanağı olmadığını vurguladı. EGEÇEP üyeleri, yaptıkları açıklamada, "Kamu yararına olmadığına ilişkin pek çok mahkeme kararı ve üç ayrı AİHM kararına karşın, Bergama-Ovacık'taki altın madeni ve kimya tesisi hukuk devleti ilkesini yerle bir ederek faaliyetini sürdürmektedir" vurgusu yaptılar.

Aldatmaca...
Koza Altın'ın şimdi de, Dikili-Çağlan ile Kozak Yaylaları'nda açılacak maden ocaklarıyla Havran-Küçükdere ve diğer yerlerden getireceği cevheri Bergama Ovacık'ta işlemeye almak istediğini kaydeden çevreciler, "Ovacık Altın Madeni Kimya İşletmesi'nin kapasitesini artırarak, yasadışı faaliyetin büyüyerek kalıcı olması sağlanmaya çalışıyorlar. Yapılan bu toplantı, hukukun üstünlüğü ilkesiyle alay eden, aldatmaca bir buluşmadır. Hukukun üstünlüğünden, sağlıklı çevrede yaşama hakkından yana olan her kesimin bu oyuna dur demesi gerekmektedir" açıklamasını yapıtlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kozadan-yayilmaci-girisim_56749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!