Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kozak Altına Direniyor

Kozak Yaylası, altın madeni tehdidini her geçen gün daha fazla yaşıyor. Geçimlerinin önemli bölümünü çam fıstığı ihracatıyla sağlayan bölge sakinleri, yaşam alanlarının altına kurban edilmemesi için mücadele veriyor. Son olarak yayladaki Kaplan Köyü’nde gerçekleştirilen ÇED bilgilendirme toplantısında da yurttaşlar, kararlılıklarını “Burada

Cumhuriyet EGE
3 Kozak Altına Direniyor

Türkiye’nin çam fıstığı cenneti Kozak Yaylası, altın madeni tehdidini her geçen gün daha fazla yaşıyor. Geçimlerinin önemli bölümünü çam fıstığı ihracatıyla sağlayan bölge sakinleri, yaşam alanlarının altına kurban edilmemesi için mücadele veriyor. Son olarak yayladaki Kaplan Köyü’nde gerçekleştirilen ÇED bilgilendirme toplantısında da yurttaşlar, kararlılıklarını “Burada madencilik yapılamaz, yapmakta ısrar eden haindir” söylemiyle dile getirdiler.

Kaplan Köyü, sadece Kozak Yaylası’nın değil Türkiye’nin zengin bütçeye sahip sayılı köylerinden biri olarak biliniyor. Gerçekleştirilen toplantıya, yayladaki 16 köy muhtarının yanı sıra, yaklaşık 900 yurttaş, Ege Bölgesi’ndeki çevre derneklerinin temsilcileri, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, çevre ve orman il müdürlüğü yetkilileriyle, Ayvalık Belediyesi meclis üyeleri de katıldı.

Katılımcılar, bakanlığa gönderilmek üzere hazırladıkları itiraz dilekçelerini imzalayarak, toplantı yetkililerine tutanakla ilettiler.

Yuhaladılar

Koza Altın tarafından işletilmek istenen madenin projesini üstlenen SRK danışmanlık şirketi yetkilisi, “158 hektar alan üzerinde çit içinde açık ve kapalı ocak sistemiyle maden çıkaracaklarını, siyanür kullanmayacaklarını, 100 kişi istihdam edeceklerini, buradan ayrıştıracakları maden rezervini Bergama Ovacık Tesisleri’ne taşıyacaklarını” söyledi. Yetkili, konuşma bitiminde Kozaklılar tarafından yuhalanarak ve alkışlarla protesto edildi.

Yöre sakinleri adına söz alan Yukarıbey Muhtarı İlhan Çakır, “Ülkenin yıllık bin 200 ton çam fıstığı ihracatının bin tonu bu yöreye ait. Kozak ülkemize 50 milyon dolarlık bir ihracat geliri sağlıyor. 100 kişiyi istihdam etmekten bahsediyorlar. Zaten bu yöreye çalışmak üzere günde 150 kişi geliyor.” dedi.

Maden sahasının Madra Çayı Havzası’nda bulunduğuna dikkat çeken Aşağıbey Köyü Muhtarı Sıtkı Bilgi de, aynı bölgede daha önce ruhsat alan bir maden firmasının, yargı kararıyla engellendiğini, yenilerine nasıl izin verildiğini anlamadıklarını vurguladı.

Kozak Yaylası Çevre Gönüllüleri adına konuşan Gülden Karabudak da, bölgenin çam fıstığı ihracatında lider konumda olduğunu anımsatarak, “Burası tüm Türkiye’ye örnek olan, göç alıp vermeyen ve pilot bölge seçilen bir beldedir. Burada yapılacak her türlü faaliyet için bir değil bin kez düşünülmesi gerekiyor” diye konuştu.

Ayvalık Belediye Meclis Üyesi Ertan Abalı, bölgede yapılacak altıncılık çalışmalarının, Dikili, Ayvalık ve Altınova su kaynaklarını olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de, “Kozaklıların bu dimdik duruşunu kutluyorum. Bölgeleri, toprakları adına gösterdikleri bu haklı duruşun karşısında hiç kimse duramaz. Dikili’den Madra’ya kadar uzanan su havzalarımıza zarar verilmemesi için var gücümüzle çalışacağız” dedi. Yurttaşlar, toplantı anında ve toplantı bitiminde “Kozak’ın altını çam fıstığıdır”, “Kozak’ın üstü altından değerlidir”, “Koza Kozak’ı kazamayacak” sloganları attı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kozak-altina-direniyor_63140.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Dünyada altını olup da çıkaramayan tek ülke Türkiye! Avustralya'da şehir merkezinde altın madeni, atık barajı var. Oyuna gelmeyelim ekonomik özgürlük madencilikte. YANITLA
  • kozakta altına hayır. bizim yeşil altınımız var. sarısı önemli değil YANITLA
  • Kozağın altını çam fıstığıdır. Ovacık altın madenine karşı mücadele verirken Kozak köylüleri sustu. Şimdi sıra onlara geldi. Şimdi sen de susarsan bir müddet sonra sıra sana gelebilir. Susma altın madenine karşı çık. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!