Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kral Midas’ın 3 Bin Yıllık Masası...

Efsanelere konu olan ünlü Kral, Midas’ın mezarından çıkan, dağınık haldeki ahşap parçaların sırrını çözmeye uğraşan Türk ve ABD’li uzmanlar, 6 yıll

NTV-MSNBC
Kral Midas’ın 3 Bin Yıllık Masası...

b>Efsanelere konu olan ünlü Kral, Midas’ın mezarından çıkan, dağınık haldeki ahşap parçaların sırrını çözmeye uğraşan Türk ve ABD’li uzmanlar, 6 yıllık çalışma sonunda bunun Kral Midas’ın çalışma masası olduğunu keşfetti.

Pennsylvania Üniversitesi adına çalışmalara katılan Elizabeth Simpson başkanlığındaki Türk ve ABD’lilerden oluşan ekip, 1981 yılında Polatlı yakınında bulunan Yassıhöyük Köyü’ndeki Frig mezarlarından çıkan eserler üzerinde çalışmak üzere biraraya geldi.

O günden bu yana 22 senedir bu tarihi eserler üzerinde sabırla restorasyon ve konservasyon çalışmalarını sürdüren ekip, bugüne değin Kral Midas ve Friglere ait çok sayıda eseri gün ışığına çıkardı.

“MASA BİR TEKNİK HARİKASI”
Bu eserleri uzun çalışmalar sonucu ne olduğunu keşfederek birleştiren ekibi, en çok Kralın mezarından 1957 yılında çıkarılan Kral Midas’ın M.Ö. 700 yıllarına ait çalışma masası uğraştırdı.
Geçmeli ahşap işçiliğiyle bir ‘teknik harikası’ olan yaklaşık 3 bin yıllık masanın ardıç, şimşir ve ceviz ağacından yapıldığı belirlendi.
Türk ekibine başkanlık eden Nazif Uygur, mezardan dağınık halde çıkan ahşap parçaları temizledikten sonra bunun ne olduğunu anlamak için uzun yıllar üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi.

Parçaların birleşim noktalarından hareketle bir ‘yap-boz’u birleştirir gibi tek tek bütün parçaları biraraya getirdiklerini anlatan Uygur, bütün bu çalışmaların 6 yıllarını aldığını kaydetti. Uygur, 6 yıl süren bu serüveni aktarırken “Mezardan çıkan ahşap parçaları ilk bulunduğunda şimdiki haline gelebileceğini düşünmek imkansızdı. Bunların ilk bulunduğundaki resimlerine bakıldığında hayret etmemek elde değildi. Mezarda bulunan parçalar öncelikle sağlamlaştırıldı. Sonrasında her parçanın tek tek çizimleri yapıldı. O sırada bunun bir masaya ait parçalar olduğunu kimse bilemedi. Sonra bu parçalar birleştirilmeye başlandı. Yavaş yavaş şekil ortaya çıkarken, uzmanlar bunun Kral Midas’ın masası olabileceği sonucuna vardılar. Yaklaşık bir sene sağlamlaştırma çalışması sürdü. Nihayet ortaya bu ilginç masa çıktı” diye konuştu.

SIRADA MİDAS’IN TABUTU VAR
Nazif Uygur, masadan sonra sıranın Midas’ın tabutuna geldiğini vurgulayarak, tabutun da aralarında bulunduğu pek çok mobilyanın şu anda müzenin deposunda sırasını beklediğini kaydetti.
Bu mobilyaların çoğunun çizimlerinin yapılıp resimlerinin çekildiğini anlatan Uygur, “Şimdi sıra tabuta geldi. Depomuzda itina ile muhafaza edilen bu tabut, önümüzdeki aylarda çalışmalar tamamlanarak müzemizdeki yerini alacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kral-midasin-3-bin-yillik-masasi-_8565.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!