Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Kredi Faizleri Yüzde 1.15'e İnebilir, Ancak Konutta Fiyatlar Artar'

Yapı Kredi Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı İsmet Erdem, konut kredisi faizlerinde inişin sürebileceğini buna bağlı halen yüzde 1,20’ler civarında olan faizlerin yılsonuna kadar yüzde 1.15’e geri dönebileceğini söyledi.

Radikal Gazetesi
'Kredi Faizleri Yüzde 1.15'e İnebilir, Ancak Konutta Fiyatlar Artar'

Yapı Kredi Konut Finansmanı Pazarlama Bölüm Başkanı İsmet Erdem, konut kredisi faizlerinde inişin sürebileceğini buna bağlı halen yüzde 1,20’ler civarında olan faizlerin yılsonuna kadar yüzde 1.15’e geri dönebileceğini söyledi. Erdem yaptığı açıklamada, konut kredisi faiz oranlarında 2009 başına göre ciddi bir gerileme yaşandığını, ocak ayında piyasadaki Türk Lirası konut kredisi faizlerinin ortalaması yüzde 1.75’lerdeyken, bugün bu oranın 1.20 seviyelerine gerilediğini, sene başında piyasada yüzde 2.09 olan en yüksek faizin ağustosta maksimum yüzde 1.39’larda seyrettiğini anımsattı.

Konut faizinde iniş sürecek

Piyasada önümüzdeki dönemde Merkez Bankası’nın kısa vadeli faizlerde bir miktar daha indirim yapma alanı olduğu ve bu düşük faizin bir süre süreceği beklentisi bulunduğunun altını çizen İsmet Erdem, bu koşullar altında yakın dönemde konut kredisi faizlerinin de bir miktar daha aşağı gidebileceğini kaydetti. Erdem’e göre, bugün yüzde 1.20’lerde olan uzun vadeli konut kredisi faizlerinin yıl sonunda yüzde 1.15 seviyesine inmesi muhtemel. 

Piyasa eylülde canlanır

Konut kredileri hacminde 2009 başındaki küçülme trendinin tamamen tersine dönmeye başladığını, faizlerdeki hızlı düşüşün 2008’in son çeyreğinden itibaren daralan konut kredisi sektörüne ‘U’ dönüşü yaptırdığını belirten Erdem, şöyle devam etti:

“Ocak ayında yüzde 1.15 küçülen pazar, şubattan itibaren artıya geçmeye başladı. Nisan, mayıs ve haziranda ortalama yüzde 1 büyümeye şahit olduk. Temmuz ve ağustosta  mevsimsel durgunluk yaşandı, ancak eylül itibariyle insanların tatilden dönüp, düşük faiz sürpriziyle karşılaşmalarıyla piyasada tekrar canlanma bekliyoruz. Sonbaharda mevsimsel olarak konut alımları her zaman hızlanmıştır. Biz bu hareketliliğin toplam konut kredisi hacmini yıl sonunda 41 milyar liraya taşıyacağını öngörüyoruz. Bu da yıllık yaklaşık yüzde 9-10’luk bir artışa denk geliyor.”

Erdem faizdeki düşüşe paralel olarak konuta talebin artacağını kısa ve orta vadede ev fiyatlarında bir artışı öngördüklerini de bildirdi.

‘Fazla düşüş beklemiyorum’

Akbank Bireysel ve Şirket Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ise kredi faizlerinin bir süre yatay devam etmesini öngördüklerini kaydetti.Tözge, her ne kadar Merkez Bankası kısa vadede faiz indirimleri yapmaya devam etse de, kredi faizlerinin uzun vadeli maliyetler ile ilişkili olması nedeniyle şu anda daha fazla bir düşüş öngörmediklerini bildirdi. Konut fiyatlarının bu faiz düşüşü ile hemen artış göstereceğini düşünmediklerini dile getiren Galip Tözge, düşük faiz ortamının devam etmesi ve ekonominin tekrar canlanması ile konut fiyatlarının tekrar artışa geçebileceğini, dolayısıyla şu anda konut alımı için fırsat zamanı olduğunu vurguladı.

‘Konut almak için en iyi dönem’

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven ise konut kredisi gibi uzun vadeli fonlama gerektiren kredilerde Merkez Bankası faizinden çok, yurt dışı fonlama imkanı ve maliyetine bakılması gerektiğine, dolayısıyla konut kredisi faiz düşüşlerinin yurt dışındandaki iyileşmeyle beraber mümkün olabileceğine dikkati çekti. Güven, önümüzdeki dönemde, yurt içi ve yurt dışında iyileşme sürecinin devam etmesi ve IMF ile yapılacak bir anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda faizlerdeki düşüşün devam etmesini öngördüklerini kaydetti. Garanti Bankası’nın her hafta binin üzerinde konut kredisi başvurusu aldığını belirten Güven, şubat 2009’dan itibaren konut fiyatlarının ufak da olsa artış trendine girdiğini, faizlerin düşmesinin diğer ekonomik verilerdeki olumlu gelişmelere bağlı olması nedeniyle bu gelişmelerden konut fiyatlarının da olumlu etkileneceğini, konut fiyatlarında yukarı ivmenin süreceğini vurguladı.
Güven, ev almak isteyenlerin ‘faizler daha düşer’ diye ertelememesi gerektiğini vurgulayıp, “Hatta konut fiyatındaki artış, kredideki tasarruftan yüksek bile olabilir” uyarısında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kredi-faizleri-yuzde-1-15e-inebilir-ancak-konutta-fiyatlar-artar_71647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!