Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz Haftasında Yatırım Planı

Birkaç gün önce ABD’de Merrill Lynch’in üst yönetimiyle görüşen Krea Gayrimenkul’ün Genel Müdürü Kodal, Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı. Bank of America’nın satın aldığı Merrill Lynch’in Türkiye’deki ortağı Krea’nın Genel Müdürü Kodal, ‘kriz haftasında, krizin kalbi ABD’de’ Türkiye için ikinci bir fon oluşturulması yönünde toplantılar

Cumhuriyet Gazetesi
Kriz Haftasında Yatırım Planı

Küresel krizde adı sıkça anılan ve sonunda Bank of America’nın 50 milyar dolara satın aldığı Merrill Lynch’in (ML) Türkiye’deki yerel ortağı Krea Gayrimenkul’ün Genel Müdürü Hakan Kodal, geçen hafta kendi deyimiyle “tesadüfen” bulunduğu ABD’de ML üst yönetimiyle görüştü. Gelişmekte olan piyasalara ilginin devam ettiğini ve Türkiye’de “5 yıl için 5 milyar dolar yatırım hedefi” planlamasında bir değişiklik olmadığını ifade eden Kodal’ın sorulara yanıtları şöyle:

* Beklendiği gibi kriz çok sayıda finans devini yutuyor. Bundan sonrasını nasıl görüyorsunuz?

Sorun gelişmiş piyasalarda. Yatırımcı gayrimenkulde daha seçici olacak. Esas değişim kredi piyasalarında olacak. Ancak ne olursa olsun yatırımların artacağı kesin.

* ML’in Bank of America tarafından satın alınması Krea Gayrimenkul’un Türkiye’deki planlarını etkiler mi?

Türkiye’de yatırım için ikinci bir fon kurulmasına dönük toplantılar yapılıyor. BoA tarafından ML’ni satın alınması olumlu. 50 milyar dolarlık değer de oldukça iyi. BoA ile ML’nin uzmanlık alanları arasında çakışma yok ve birbirlerini tamamlıyorlar. Burada tesadüfen ML ust yönetimi ile de görüştüm, 2. fonun kuruluşuyla ilgili olarak yatırımcılarla görüşmek için New York, San Francisco ve Toronto’da toplantılar yapıyoruz. Stratejide değişiklik yok, aksine gelişmekte olan ülkelere ilgi BoA tarafında da var. Türkiye cazibesini koruyor. Planlarımızda değişiklik yok.

Fiyatlar daha da düşmez

* Türkiye’de ne gibi gelişmeler beklemeliyiz?

Türkiye krize şanslı yakalandı. Kredi kullanımı şirketler ve tüketicilerde düşük. Finansal kurumlar güçlü. Büyüme potansiyeli ve genç nüfusla yatırımcılar açısından cazibesini koruyor. Tek konu tüketici güveni ve faizlerin düşmemesi nedeniyle önümüzdeki yılın ikinci yarısına daha durgun bir piyasa olabilir. Ancak fiyatlarda ciddi bir düşüş olmaz. Fiyat seviyeleri gelişmiş ülkelere göre oldukça düşük. Orta vadede artış bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-haftasinda-yatirim-plani_63823.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!